Od hrôzy v Černobyle síce uplynulo viac ako 30 rokov, no toto miesto bude už navždy zahalené rúškom temnoty a tajomna. Dnes vyľudnené miesto v sebe ukrýva mnoho tajomstiev a faktov, o ktorých ste ešte možno nepočuli. Napríklad aj tieto.

  1. Pohroma vyslala do ovzdušia najmenej 100x viac radiačného žiarenia, než výbuch bômb zhodených na Hirošimu a Nagasaki.
  2. Až 800 000 mužov riskovalo svoje životy a vystavili sa radiačnému žiareniu, aby pomáhali ľuďom vo všetkých postihnutých oblastiach. 25 000 z nich niekoľko dní po zásahoch zomrelo, zo 70 000 sa stali doživotní invalidi.
  3. Z 25 000 mŕtvych dobrovoľníkov bolo až 20% úmrtí spôsobených samovraždou.
  4. Odhaduje sa, že od katastrofy zomrelo približne 100 000 ľudí na rakovinu, ktorá bola spôsobená rádioaktivitou v ovzduší.
  5. Viac ako 5 miliónov ľudí stále žije v oblastiach, ktoré sú od výbuchu považované za kontaminované a stále sa v nich detekuje zvýšené množstvo radiácie.
  6. Ak by ste navštívili Černobyľ, všimli by ste si, že každý zrekonštruovaný dom v tejto oblasti má na svojej stene alebo na múre napísané meno svojho majiteľa.
  7. Ešte niekoľko rokov po výbuchu odporúčali krajiny východnej Európy ženám podstupovať potraty, a to z dôvodu, aby sa im nenarodili deti s vrodenými poškodeniami.
  8. Až 97% rádioaktívneho materiálu sa podarilo udržať v ochranných sarkofágoch, kde sa nachádza dodnes. Ide približne o 200 ton rádioaktívneho materiálu.
  9. Posledný reaktor bol v Černobyle odstavený až v roku 2000.
  10. Ako si môžete pamätať, to, čo sa v Černobyle stalo sa držalo v tajnosti niekoľko dní. Pravdepodobne aj to je dôvodom obrovských škôd ako na majetku, tak predovšetkým na zdraví ľudí z postihnutých oblastí. Zaujímavosťou však je, že to nebola Ukrajina, kto odoslal poplašné správy, ale Švédsko. Švédski pracovníci v elektrárni totiž spozorovali extrémne vysoké hodnoty radiácie, odoslali správu domov a bolo to práve Švédsko, čo rozoslalo správy o tom, čo sa stalo do celého sveta.
  11. V okolitých lesoch žije paradoxne naozaj veľa zvierat, ako napríklad bobry, líšky, medvede, diviaky, vlky, či iné. Pravdou však je, že sa od svojho druhu líšia viacerými vrodenými chybami, ako sú napríklad rôzne nezvyčajné výrastky na tele a podobne.
  12. Černobyľ je aktuálne veľmi vyhľadávanou turistickou atrakciou. Napriek tomu, že dlhodobý život tam možný stále nie je, ukrajinské cestovné kancelárie začali toto zaujímavé dobrodružstvo ponúkať v roku 2011. Od tej doby každodenne sprevádzajú návštevníkov z celého sveta, samozrejme po tom, ako podstúpia prísne bezpečnostné opatrenia. K nim patrí napríklad pohyb len po prísne určených miestach, ochranný skafander, či zákaz jedenia a fajčenia.
  13. Radiácia je na tomto miesto stále zvýšená, na niektorých miestach dokonca extrémne vysoká. Vedci potvrdili, že ak by sa niekto na mieste s najvyššou radiáciou zdržal dlhšie ako 4 hodiny, okamžite na mieste zomrie.
  14. Skutočným vyľudneným „mestom duchov“ zo všetkých filmov a fotografií v skutočnosti nie je Černobyľ, ale mesto Pripiať. Pred výbuchom malo viac ako 45 000 obyvateľov.