„KEĎ si nahnevaný, namaľuj bambus; keď si šťastný, orchideu.“ Toto čínske príslovie odráža lásku, akú k orchideám mali tak orientálni záhradníci, ako aj umelci, ktorí ich zvečnili na plátnach.

Je známe, že orchidey sú kvety vzbudzujúce obdiv. No až donedávna nebol ich mimoriadny pôvab na Západe oceňovaný. Pestovať sa v skutočnosti začali úplne náhodou.

Začiatkom 19. storočia si William Cattley, dovozca tropických rastlín, všimol nejaké stvoly s hľuzami, ktoré sa používali ako materiál na balenie. Z čírej zvedavosti ich zasadil do skleníka. Ešte v tom istom roku bol odmenený nádherným kvetom levanduľovej farby. Iní európski pestovatelia si rýchlo uvedomili komerčné možnosti týchto zvláštnych kvetov.

Čoskoro sa začala ozajstná honba za týmito pokladmi trópov. Prehľadávali sa džungle a hľadali vzácne orchidey, no mnohé z nich neprežili dlhú cestu po mori do Európy. Tie, ktoré prežili, mali vysokú cenu. Na jednej aukcii v Londýne bola v roku 1906 za jediný exemplár zaplatená suma 1 150 guineí (približne dnešných 100 000 dolárov). S príchodom umelo vypestovaných hybridov ceny značne poklesli. No aj dnes môže zberateľ zaplatiť za nový hybrid až 25 000 dolárov.

Čo je na orchideách také zvláštne? Azda ich nekonečná rozmanitosť tvarov a farieb. Alebo je to ich krehká krása? Alebo ten exotický, ťažko definovateľný pôvab? Nech sú už dôvody akékoľvek, stačia na vzrast medzinárodného obchodu s orchideami.

Záhradníci obyčajne uprednostňujú pestovanie efektnejších tropických orchideí, no väčšina druhov má skromné kvety, ktoré si ani nevšimneme. Niektoré sú také malé, že kvet má priemer len 2 milimetre.

V prírode nachádzame orchidey v púšťach, v močiaroch a na vrcholkoch hôr, od vlhkých tropických pralesov po neúrodné arktické pláne. Mnohé rastú na stromoch, hoci niektoré si azda vyberú za hostiteľa kaktus alebo korene mangrovníka. Orchidey však nie sú parazitmi; potrebujú strom len ako oporu, aby ich vzdušné korene mohli absorbovať vlhkosť zo vzduchu.

Odhliadnuc od ich rôznorodosti, orchidey vynikajú aj svojimi jedinečnými spôsobmi rozmnožovania. Jediná tobolka so semenami — zázrak balenia — môže obsahovať až dva milióny drobných semienok, ktoré vietor roznáša široko-ďaleko. Oproti iným semenám nemajú nijakú zásobu živín a ich úspešné vyklíčenie závisí od toho, či nájdu isté huby, ktoré im dodávajú určité potrebné živiny.

Aby kvety mohli priniesť semená, musia byť najskôr opelené, zvyčajne hmyzom. Čo láka hmyz na kvety? Orchidey nemajú žiaden peľ, ktorý by mohli ponúknuť ako potravu, a niektoré druhy nemajú ani nektár. Čo je teda obľúbeným vnadidlom? Krása, vôňa a pretvárka.

Príťažlivosť krásy

Vyše 100 rokov sa šľachtitelia usilovali vypestovať hybridy z atraktívnych druhov, ktoré sa nachádzajú v prírode. Teraz je registrovaných až 75 000 druhov.

Krása má pre orchidey rastúce vo voľnej prírode praktický význam. Príťažlivý kvet slúži na privábenie opeľovačov. Veľký stredový korunný lístok čiže pysk je obyčajne najvýraznejšie sfarbený a slúži ako lákavá plošinka pre okrídleného hosťa.

Pestré kvety vábia včely, motýle a kolibríky, a rovnobežné linky na korunných lístkoch mnohých orchideí slúžia návštevníkovi ako ukazovateľ cesty k potrave, ktorou je u určitých druhov nektár. No vo svete hmyzu krása nie je všetkým.

Neodolateľná vôňa

Hmyz, ktorý nevidí dostatočne ostro, si krásu nemusí všimnúť. Opojná vôňa je však neodolateľná. Môže pripomínať vôňu samičky niektorého druhu hmyzu. Hovorí sa, že niektoré orchidey majú intenzívnejšiu vôňu osy ako samotná osa.

Vôňa však nie je vždy jemná. Niektoré orchidey zapáchajú ako hnijúce odpadky. Tento pach má tiež svoj účinok. Je taký, že ho žiadna poriadna mucha nemôže ignorovať. A ak nestačí iba vôňa, na zvýšenie čuchového klamu možno využiť účinnú pretvárku.

Šikovné mimikry

Keď sa orchidey rodu oncídium jemne kníšu vo vetre, pripomínajú hmyzu nepriateľa, a tak sa nazlostené včely strmhlav vrhajú na orchideu a pokúšajú sa svojho „nepriateľa“ odohnať. Takto nechtiac zberajú z orchidey množstvo peľu.

Naproti tomu trčník včelonosný z rodu Ophrys pripomína skôr priateľa ako nepriateľa. Má podobnú vôňu a vzhľad ako včely. Samček si sadne na kvet, mylne ho považujúc za samičku, a kým nešťastný nápadník odhalí podvod, na jeho telo sa prilepia malé čiastočky peľu. Ďalšia orchidea, ktorá ho oklame (včelu možno oklamať dvakrát), bude potom dôkladne opelená.