Turistické topánky si neprávom vyslúžili nálepku, že sú nepekné a hodia sa len na nosenie do lesa. Tak ako nosíte tenisky do mesta i do práce, môžete aj turistickú obuv nosiť variabilne. Ide síce primárne o topánky na treking, ale niektoré strihy prevetráte aj v meste.

Čím sa líšia tenisky a turistická obuv

Možno si kladiete otázku, prečo kupovať turistické topánky, keď máte v skrini nové, kvalitné tenisky. Tenisky sú však voľnočasová obuv resp. obuv určená na špecifickú športovú činnosť. Turistická obuv má isté vlastnosti, ktoré tenisky nikdy nedosiahnu. Ak chodíte často na výlety do lesa, jedny turistické topánky sa zídu aj vám. Aby splnili predstavy každého po stránke funkčnosti i dizajnu, predávajú sa ako pánska a dámska turistická obuv.

V oboch prevedeniach ide o obuv, ktorá je ušitá z pevných a odolných materiálov. Tieto materiály sú istotou, že sa obuv nepretrhne po prvom stúpnutí na ostrú vetvu. Chodidlo ja v turistickej obuvi chránené nielen pred poškriabaním, ale tiež pred vyvrtnutím členka. Strih a viazanie držia nohu pevne v topánke. Posledným rozdielom je podrážka. Športové tenisky majú podrážku pružnejšiu a mäkšiu. Turistická obuv má podrážku síce flexibilnú, ale odolnú voči poškodeniu a členenú tak, aby ste sa na mokrej tráve nepošmykli.

Je možné turistickú obuv nosiť do mesta?

Samozrejme, že turistickú obuv obnosíte aj v meste. Na prechádzky po meste, na výlety do metropol alebo na dovolenku, kde sa veľa nachodíte sú turistické topánky ideálne. Po pár hodinách obdivovania pamiatok by vás v teniskách začali bolieť nohy. Nohy v pohode budete mať hoci aj celý deň jedine v turistickej obuvi.

Strih turistických topánok

V tomto prípade však radšej kúpte nižší strih topánok. V meste asi nebudete stúpať či chodiť dolu z kopcov plných skál. Vysoký strih by vám v meste skôr prekážal. Ideálne budú topánky, ktoré majú strih po členky.

Materiál a dizajn turistických topánok

Druhou vecou je materiál. Turistická obuv sa vyrába z kože, textilných materiálov alebo kombinácie kože a textilu. Na prechádzky po meste stačia textilné turistické topánky. Sú oveľa ľahšie, takže ich na chodidle nebudete ani cítiť. Textilné turistické topánky sú aj vzdušnejšie. Posledné, na čo sa iste zameriate, bude dizajn. Ženy dávajú prednosť módnym farbám. Takými sú posledné roky grafitová, žltá či béžová. Obuv do lesa nájdete aj v týchto trendových farbách. Keď sa vám budú zdať topánky nudné, môžete ich ozvláštniť zmenou šnúrok do topánok. Kontrast tmavých topánok a žiarivých šnúrok je štýlový.