Romantická plavba po rybníku, splav rieky, zázemie pre rybárov a zábava pre deti. Nafukovacie člny toto všetko môžu ponúknuť, ale musíme si vybrať ten správny podľa našich požiadaviek.

Ponuka nafukovacích člnov je veľmi široká, ale líšia sa svojimi vlastnosťami, veľkosťou a účelom. Na detskú zábavu postačí menší gumový čln, zatiaľ čo pre rybárov s obľúbeným miestom uprostred priehrady je už dobré poobzerať sa po lepšej výbave vrátane rôznych držiakov a praktických detailov. Vopred by sme si mali premyslieť aj to, či chceme čln prevádzkovať len pomocou pádiel, alebo z neho chceme urobiť plnohodnotný motorový čln s doplnením lodného motora. Aby sme si vybrali ten správny pre našu potrebu, je dobré zvážiť niekoľko rôznych faktorov.

Veľkosť a kapacita

Prvou vecou, ktorú treba zvážiť, je počet osôb, ktoré budú nafukovací čln používať. Vyrábajú sa jednomiestne až osemmiestne člny, preto je dobré aspoň odhadnúť kapacitu, ktorú budeme potrebovať. Kúpa zbytočne veľkého člna nám len pridá starosti a zaťaží peňaženku. Zároveň by sme mali myslieť aj na to, či čln poskytuje dostatok priestoru na uloženie vybavenia alebo batožiny, a skontrolovať jeho nosnosť. Rybárske vybavenie môže niekedy vážiť viac ako dospelý človek a zbytočne zaťažovať a preťažovať čln, čo by mohlo spôsobiť určité problémy. Preto je dobré pozrieť sa okrem kapacity a počtu sedadiel aj na nosnosť.

Jednoduchá manipulácia a obsluha

Loď, na ktorej presun potrebujeme ďalších ľudí, rozhodne nie je praktická. Rovnako sa musí dať jednoducho nafúknuť a uviesť do prevádzky a musíme to vedieť urobiť sami. V ideálnom prípade si vyberáme člny, ktoré sa dajú ľahko nafúknuť pomocou nožnej pumpy za krátku chvíľu. Asi každý z nás má ešte v pamäti nekonečné nafukovanie matracov alebo vodných postelí, na ktoré by sme najradšej zabudli. Nožná pumpa je skvelou voľbou, a ak majú člny správne prispôsobené vzduchové komory, trvá to len niekoľko minút. Takmer bez námahy Potom môžete čln nafúknuť pomocou elektronickej pumpy.

Materiál a konštrukcia

Kvalita materiálu a konštrukcie lode je kľúčovým faktorom. Väčšina nafukovacích člnov je vyrobená z odolného PVC alebo gumy, ktorá je odolná voči poškodeniu ostrými predmetmi. Je tiež dôležité skontrolovať, či je čln vybavený pevnými a bezpečnými ventilmi a dostatočne pevnými vzduchovými komorami. Ak plánujete čln doplniť lodným motorom, je potrebné to skontrolovať. Či je čln vybavený aj úchytmi pre uchytenie motora, aby sme z neho mohli urobiť motorový čln. Táto možnosť je vhodná napríklad pre rybárov, ktorí sa chcú plaviť po väčších vodných plochách, ako sú veľké rybníky alebo priehrady.

Bezpečnosť a stabilita

Pri výbere nafukovacieho člna je dôležité zvážiť jeho bezpečnostné prvky. Nafukovací čln by sa mal ťažko prevrátiť a vyfúknuť a mal by mať čo najviac pomocných obvodových lán. Nielen pri lepšej stabilite počas plavby, ale slúži aj ako záchranná pomôcka pri páde do vody. Čln by mal byť dostatočne široký, aby odolal vlnám pri akomkoľvek vetre. Vždy musíme mať na pamäti, že ide samozrejme o nafukovací čln a sme na vode. Bezpečnosť by teda mala byť prvoradá a nemali by sme sa zbytočne vystavovať nebezpečným a riskantným situáciám, bez ohľadu na to, že sa chystáme na pokojnú plavbu. na priehrade alebo splavovať divokú rieku.

Je veľký rozdiel, či hľadáme nafukovací čln na naše hobby a chystáme sa na priehradu, alebo len hľadáme malý čln pre deti na prázdniny k dedkovi na rybník. Nech už je účel, na ktorý plánujeme kúpiť nafukovací čln, akýkoľvek, vždy by sme mali dbať na kvalitné spracovanie a bezpečnosť – pozrite ponuku www.hawaj.sk. Okrem nožnej pumpy sa v základnej výbave majiteľa nafukovacieho člna môžu hodiť aj opravné súpravy na jednoduché opravy alebo poškodenie častí člna.