Mladé kuny borovicové sa rodia v priebehu marca a apríla. Zvyčajne sa narodia dve až tri mláďatá, každé s hmotnosťou menej ako 30 g. Tie zostávajú v brlohu asi šesť týždňov a sú úplne závislé od samice. Neskôr však začnú skúmať oblasť okolo brlohu, pričom sú mimoriadne obratné, v čom im pomáha ich dlhý chvost, ktorý neustále využívajú na rovnováhu. Majú širokú a pestrú stravu, ktorá je hlavne mäsožravá, no taktiež chytajú vtáky; obojživelníky; cicavce, ako sú hlodavce, králiky a veverica; a v zimných mesiacoch zdochliny. Majú tiež veľmi radi vajíčka a mláďatá, ale jedia tiež huby, ovocie a bobule.

Kuny a ich pestrá strava

Vedeli ste, že kuny zohrávajú dôležitú úlohu v ich ekosystéme: semená, ktoré jedia ako súčasť ich pestrej stravy, sa nakoniec rozptýlia po lese prostredníctvom výkalov? Okrem toho sa ich prítomnosť často používa ako indikátor stavu životného prostredia, pretože sú závislé od potravy v dospelých ihličnatých lesoch a nezdržiavajú sa vo vyrúbaných lesných oblastiach.

Vedeli ste, že kuna môže byť aj škodca?

Kuna patrí medzi škodcov, keďže je schopná usídliť sa na povale domu, pod strechou či rovno pod kapotou auta. Najhoršie je, keď sa usídli spolu s mláďatami počas dlhšieho obdobia, kedy je ťažie ju vyhnať z príbytku. Obzvlášť výkaly kuny môžu byť nebezpečné pre človeka, keďže kuna je schopná prenášať rôzne choroby.

Ako sa jej zbaviť?

Odpudzovače na kuny pod strechou domu sú vyberané s ohľadom na ich efektivitu, udržateľnosť a bezpečnosť pre domácnosti. Od návrhu po funkčnosť, každý odpudzovač je navrhnutý tak, aby poskytoval dlhodobé riešenia pre problémy s hlodavcami a kunami. Signál plašiča účinne odpudzuje kuny a iných škodcov, na druhej strane však neprekáža ľudskému uchu ani bežným domácim miláčikom. Taktiež pasce na kuny sa vyrábajú z rôznych materiálov a sú dostupné vo viacerých rozmeroch v závislosti od veľkosti hlodavca, ktorého s ich pomocou je v pláne odchytiť.