Prvé lacné ponuky dovoleniek pri mori tzv. first moment už zmizli z pultov. Ak chcete ušetriť, neostáva vám nič iné, ako si počkať na last minute zľavy. Vystavujete sa však riziku, že nezoženiete rodinné izby alebo lety z konkrétneho letiska. Odporúčame vám premýšľať nad iným typom dovolenky – dovolenky na mori. Zamerajte sa na morské zážitky a neoľutujete.

Ako na to? Prenájom lode je základ

Organizácia dovolenky na mori nie je o nič zložitejšia, ako kúpa letnej dovolenky od cestovky. Lode na predaj a prenájom poskytuje veľa agentúr, ktoré ponúkajú balíčkové služby. Je síce pravda, že najlepšie jachty na predaj a prenájom idú na dračku, ale v týchto dňoch je výber ešte široký. Oslovte agentúru, objasnite jej svoje predstavy o veľkosti lode, trase plavby a nechajte si vypracovať cenovú ponuku. Veľké zľavy môžete získať, ak si vyberiete okrajové termíny plavby. Napríklad koncom mája alebo septembra. Počasie je v týchto mesiacoch veľmi príjemné a cena polovičná. Navyše sa nebudete musieť tlačiť na plážach a báť sa či nájdete miesto na kotvenie. Vo väčšine prípadoch sa dajú lode prenajať od soboty do soboty.

Dovolenka na mori je lacná

Na dovolenku na lodi môžete zobrať celú rodinu. Menšie jachty sú určené pred približne 10 ľudí, takže zostane miesto aj pre vašich známych. Čím viac pasažierov na loď zoberiete, tým viac ušetríte, pretože prenájom lode rozrátate na viac osôb. Pri naplnení lode by vás týždenná plavba mohla vyjsť na 500 – 600 € na osobu. K tejto sume si prirátajte poplatky za kotvenie, palivo, jedlo, nápoje, dopravu z a do prístavu a poprípade prenájom služieb kapitána. Na kormidlovanie lode nestačí kurz vodca malého plavidla, ktorý si váš sused v zime spravil. Lode na mori smú kormidlovať iba ľudia, ktorí vlastnia preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla.

Na lodi nuda nehrozí

Na lodi vám nehrozí nuda, ale hrozí morská a ponorková choroba. Buďte pripravení na možnosť, že sa u vás počas dlhšej plavby môžu prejaviť syndrómy morskej choroby a pribaľte si do kufra lieky. Radíme vám, aby ste členov morskej výpravy vyberali obozretne. Na lodi budete prakticky celý týždeň v spoločnosti tých istých ľudí. Ak si nesadnete, pokazíte si celú dovolenku. Čo sa zábavy týka, ľudia si na lodi užívajú opaľovanie, plávanie v otvorenom mori, relax v zátokách, vodné športy, chutné jedlo a západy slnka s drinkom v ruke.