Možno ste už neraz počuli o fyzioterapii. Vo väčšine prípadov fyzioterapiu odporučí všeobecný lekár alebo ortopéd. V akých prípadoch sa fyzioterapia odporúča? Ide najmä o zakrivenie chrbtice, nesprávne držanie tela alebo ploché nohy. Fyzioterapia sa však v súčasnosti vykonáva aj u bábätiek a tiež to má svoje veľké opodstatnenie.
V súčasnosti máte možnosť ísť k fyzioterapeutovi aj na preventívnu kontrolu. Toto môžete uskutočniť napríklad v čase, keď sa vám narodí bábätko. Špecialista vaše dieťa skontroluje, pričom môže odhaliť aj mnohé vývojové ochorenia. Preto je detská fyzioterapia tak veľmi dôležitá.
Fyzioterapeuti sa postarajú o predčasne narodené deti, deti s detskou mozgovou obrnou, periférne parézy, deti, ktoré majú problém s dýchaním, žuvaním, prípadne o tie, ktoré majú deformity nôh, ako napríklad ploché nohy.
Fyzioterapia pre školský vek
V súčasnosti sa vykonáva aj tzv. Vojtova metóda, ktorá slúži na zlepšenie stavu pohybového aparátu. Deti, ktoré sú v školskom veku majú častokrát problémy so správnym držaním tela a so správnou chôdzou. Práve z tohto dôvodu je pre nich fyzioterapia veľmi dôležitá. Dieťa najskôr dôkladne vyšetria a následne sa navrhnú postupy, ktoré sú vhodné pre dané dieťa. Väčšinou to zahŕňa viac rehabilitácii a cvičení, ktoré sú navrhnuté presne pre daný problém.
Aj pre športovcov
Ak aj vaše dieťa pravidelne športuje, malo by navštevovať fyzioterapeuta. Je to dôležité z toho hľadiska, aby sa predišlo náhlemu zraneniu. Pri každom športe sa totiž dlhodobo zaťažuje istá časť tela. Návšteva fyzioterapeuta je tak akási prevencia voči zraneniu, čo je u športovcov veľmi dôležitá časť celého procesu. To platí aj v prípade, že vaše dieťa, ktoré je športovo založené sa náhle zraní. Fyzioterapia mu pomôže z toho hľadiska, že ho čo najskôr opäť vráti do pôvodného stavu.