Námorníkov a ľudí milujúcich plavby po mori posledné roky pribúda raketovou rýchlosťou. Stačí jediná dovolenka na mori a inú už nebudete chcieť prežiť. Chystáte sa toto leto vyraziť prvý raz na dovolenku na jachte? Mali by ste ovládať slovníček začínajúceho námorníka, aby ste dokázali vybrať loď na prenájom. Čo je vlastne jachta, plachetnica a katamarán?

Kúpená alebo prenajatá loď

Predpokladáme, že prvú plavbu zrealizujete na prenajatej lodi. Predsa len lode na predaj nie sú ako chlieb a bežne si ich ľudia nekupujú. Upozorňujeme vás na to, že lode na dovolenky bývajú už marci obsadené resp. na prenájom zostanú len plavidlá, ktoré nikto nechce. Rekreačné plavidlá sú zväčša dlhé do 24 m a na ich palubu sa zmestí okolo 12 osôb. Prenajať je možné motorovú jachtu, katamarán alebo plachetnicu. Aké sú medzi týmito plavidlami rozdiely?

Katamarán

Začneme najpohodlnejším plavidlom, ktorým je katamarán. Na plavbu všetkými rekreačnými plavidlami si buď prenajmete personál, alebo investujete čas a peniaze do kurzov. Na plavenie sa po vnútrozemských vodách vám stačí kurz vodca malého plavidla. Kormidlovanie lode na mori vyžaduje kapitánske skúšky. Na katamarán sa zmestí najviac ľudí a toto plavidlo je tiež najpohodlnejšie. Katamarán je poháňaný motorom alebo motorom i plachtami, má nízky ponor a najmenej sa pri plavení nakláňa. S katamaránom sa dokážete dostať blízko neprístupných pláží a zakotviť v plytkej vode.

Plachetnica

Na plachetnici si užijete nielen leňošenie, ale môžete sa tiež zapojiť do rozťahovania plachiet. Plavba na plachetnici je úsporná, pretože vďaka plachtám dokážete ako pohon využiť silu vetra. V prípade bezvetria zvládne pohyb lode motor, ktorý je nutné použiť aj pri kotvení, kedy musia byť plachty stiahnuté. Plavba na plachetnici nemusí byť vhodná pre každého kvôli väčšiemu náklonu. Ide však o veľmi bezpečné plavidlo.

Jachta

Jachty patria medzi luxusné plavidlá, čo dokazuje cena jachty na predaj i prenájom. Jachty sú čisto poháňané motorom a dokážu sa plaviť veľmi rýchlo. Na palube jachty si užijete komfort a pocit výnimočnosti. Menšie jachty pripomínajú skôr motorové člny s malou kajutou. Sú vhodné na plavby po riečnych tokoch.