Zimné príslušenstvo v podobe snehových reťazí berú mnohí motoristi ako nutné zlo a výmysel. Vo všeobecnosti vládne názor, že silnejšie vozidlá s pohonom na všetkých štyroch kolesách zvládnu každý terén a reťaze absolútne nepotrebujú. Ak by toto tvrdenie bola pravda, prečo by sa vyrábali snehové reťaze pre traktory či dokonca ťažkú techniku? Snehové reťaze sú pomôcka, ktorá zabráni nielen zapadnutiu do snehu.

Snehové reťaze pre osobné vozidlá a dodávky

Reťaze na dodávky a na osobné vozidlá sa podobajú v mnohých smeroch. Rozdielne sú len rozmerovo. V špecializovaných obchodoch nájdete reťaze pre všetky pneumatiky Kormoran a iné značky, rôzneho priemeru a hrúbky. Vybrať je možné z reťazí kovových a textilných. Možno ste netušili, že textilné reťaze existujú aj vo variante pre dodávky. A možno vás táto informácia potešila, pretože vlastníte prepravnú firmu a textilné reťaze sa vám zídu pre prípad, že by sa vaše vozidlá ocitli v horách. Textilné reťaze sú obľúbené predovšetkým z troch dôvodov – sú šetrené k pneumatikám a nepoškodia ani hliníkové disky, sú skladné a jednoducho sa na pneumatiky nasádzajú. Ak sa rozhodnete pre kovové reťaze, odporúčame investovať do najúčinnejšieho modelu so šikmou stopou a automatickým upínaním.

Snehové reťaze pre traktory

Poľnohospodári už dávno zistili, že bez snehových reťazí si neporadia od jesene do jari. Využívajú ich nielen počas jazdy do kopca v zasneženom teréne. Sú neoceniteľnou pomôckou počas prejazdu zabahneného terénu a ťažko dostupných podmočených miest. Reťaze dodajú kolesám potrebnú trakciu, aby traktor nezapadol do výmoľu a aby dokázal vyjsť do strmšieho zamrznutého terénu. Pre traktory sa vyrábajú odolné reťaze so širšími okami, ktoré sú k sebe pevne zvarené. Snehové reťaze pre traktory sú vyrábané z titánu a vydržia obrovský nápor aj niekoľko sezón.

Snehové reťaze pre ťažkú techniku

Vo vysokohorských oblastiach nie je počas zimy ničím nezvyčajným vidieť odhŕňacie vozidlá a posypové stroje s namontovanými snehovými reťazami. Zvládnuť prejsť horským priesmykom a navyše pred sebou tlačiť hromady snehu by bez reťazí nebolo možné. Podobne sú na tom stroje využívané na stavbách. Dopraviť ťažkú techniku na miesto výstavby sa dá len s nasadenými reťazami. Samostatnou kapitolou je pieskové podložie, ktoré by bolo pre ťažkú techniku bez reťazí neprekonateľným terénom. Snehové reťaze pre uvedené stroje sú vyrábané tak, aby uniesli tony záťaže a zároveň sa jednoducho nasádzali, keďže je ich váha značne vysoká.