Správna údržba pneumatík nie je len otázkou bezpečnosti, ale tiež základným krokom k predĺženiu ich životnosti. Dobre udržiavané pneumatiky nielenže šetria váš rozpočet, ale aj zvyšujú výkon vozidla a prispievajú k ochrane životného prostredia. Naše tipy na údržbu pneumatík zvýšia ich životnosť a vašu bezpečnosť.

Správny tlak vzduchu

Pravidelná kontrola a úprava tlaku vzduchu sú kľúčové pre optimálny výkon pneumatík. Nedostatočný tlak môže viesť k nepravidelnému opotrebovaniu, zvýšenému valivému odporu a nízkej účinnosti paliva. Naopak nadmerný tlak v pneumatikách spôsobuje nevyvážené opotrebovanie stredu pneumatiky. Vždy sledujte odporúčaný tlak výrobcu, ktorý sa uvádza v manuáli vášho vozidla a pravidelne skontrolujte hodnoty tlaku. Nutnosť kontroly tlaku potvrdzujú všetky testy pneumatík.

Vyváženie kolies

Nepravidelné opotrebovanie môže byť spôsobené aj nevyváženými kolesami. Nepriaznivé podmienky na cestách a nepravidelná údržba vedú k strate vyváženia. Pravidelná kontrola a vyváženie kolies sú nevyhnutné pre zachovanie rovnomerného opotrebovania pneumatík a predĺženie ich životnosti. Nastavenie geometrie je dôležité aj z hľadiska plynulej jazdy a lepšieho ovládania vozidla.

Opatrnosť na ceste

Príliš rýchla jazda, neočakávané brzdenie a nárazy do dier na ceste môžu výrazne ovplyvniť stav pneumatík. Na cestách sa správajte opatrne a vyhýbajte sa výrazným nárazom, aby ste minimalizovali riziko poškodenia pneumatík. Rovnako nebezpečné je i parkovanie na ostrých hranách chodníkov alebo na štrkovom či inom nerovnom podloží. Ak využívate pomôcky akú sú snehové reťaze, jazdite maximálne 50 km/h.

Pravidelná kontrola opotrebovania

Pravidelná vizuálna kontrola opotrebovania a poškodení pneumatík je nevyhnutná. Ak zistíte nejaké nepravidelnosti, ako napríklad výrazné opotrebovanie na jednej strane, hlboké škrabance alebo deformácie, okamžite nechajte pneumatiky skontrolovať profesionálom.

Správny spôsob skladovania

Dve sady pneumatík znamenajú starosť navyše kvôli ich uskladneniu mimo sezóny. Uistite sa, že sú sezónne pneumatiky skladované v suchom a tmavom prostredí, aby sa minimalizovalo riziko ich poškodenia. Pneumatiky ukladajte vertikálne alebo horizontálne podľa toho či disponujú ráfikmi. Nevyhýbajte sa prezúvaniu, pretože vysoké teploty ničia zimné pneumatiky a letné pneumatiky pri mrazoch tiež dlho nevydržia. Riešením môžu byť celoročné pneumatiky, ktoré sú dobrou voľbou pre mestských šoférov a motoristov s nižším počtom ročne najazdených kilometrov.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter