Zdá sa, že raj pre turistov sa môže nachádzať aj u protinožcov. So svojou rozsiahlou a rozmanitou krajinou, unikátnymi a voľne žijúcimi živočíchmi a plážami s bielym pieskom je Austrália jedným z najzaujímavejších kontinentov. Keď k tomu prirátate pohodové mestá s milými obyvateľmi, zdá sa byť táto krajina skutočne rajom. Ak stále váhate, máme pre vás pár cool dôvodov, prečo túto vzdialenú zem navštíviť.

Austrália v skratke

 1. Veľká koralová bariéra. Je svetovo preslávená pre svoj bohatý podmorský život a je to jedno z najvyhľadávanejších miest potápačmi z celého sveta. Máte tu možnosť vidieť 3000 koralových útesov a 1500 druhov rýb, ktoré neuvidíte nikde inde na svete. To čo ste videli v reklamách na ňu, to tam aj nájdete. Je dlhá vyše 2000 km, takže určite tu nájdete aj menej potápačmi preplnené miesta.
 2. Sydney. Kto by nepoznal ikonickú budovu opery? V meste však nájdete aj prekrásny prístav, skvelé parky a výborne jedlo. A samozrejme pláže ako stvorené na surfovanie! Či už pôjdete na Manly Beach alebo vybehnete so známymi do Bondi. Sydney je super miesto k odpočinku a je plné slnka. V Darling Harbor nájdete rad dobrých reštaurácií a večer si môžete poriadne užiť v Kings Cross.
 3. Uluru. To je voľne pohodený majestátny monolit v srdci Austrálie, opradený tajomnými legendami. Železo v skale vytvára úžasné odtiene červenej a oranžovej farby pri východe a západe slnka a v niektorých ročných obdobiach môže mať strieborno sivú, až čiernu farbu. Nič podobné na tejto planéte neuvidíte.
 4. Grilovačky. Austrálčania robia veľa vecí dobre, ale v grilovaní je každý jeden z nich majster. Je to vážna tradícia a grilovacie miesta nájdete v každom parku, či na verejnom priestranstve. Nie je nič lepšie ako krásny teplý večer, niekoľko studených pív a v ruke steak z klokana. To si jednoducho musíte zamilovať!
 5. Víno. Austrália má niekoľko skvelých vinárskych oblastí vrátane Margaret River neďaleko Perthu, Barossa Valley blízko Adelaide a údolie Hunter v blízkosti Sydney. Výborný je domáci Shiraz a Pinot Noir. Môžete si urobiť fakultatívny výlet do niektorej z viníc, alebo si jednoducho kúpiť fľašku v obchode a dať si ju v parku počas grilovania. Len pre zaujímavosť: Austrálčania vyprodukujú vyše 1.35 miliardy fliaš vína za rok!
 6. Surfovanie. Surfovanie je tu ako národný šport. Síce ho nevynašli, ale tvária sa tak. Najlepšie si zasurfujete na východnom pobreží, je tam asi milión miest, kde nájdete dobrú vlnu. Výborným miestom je aj Queensland a Noosa je veľmi vhodná hlavne pre začiatočníkov. Dosku a plavky kúpite všade.
 7. Pláže. Pri 50.000 km pobrežia vlastne ani neexistuje šanca, že by ste tam nenašli vhodnú pláž pre seba, nech už hľadáte akúkoľvek. Tie na východnom pobreží sú oveľa rušnejšie, navštevovanejšie a hlučnejšie, na západnom pobreží môžete byť aj celý týždeň sami. Dokopy tu nájdete cez 35.000 km pláži.
 8. Džungľa. Obraz púštnej a nepohostinnej Austrálie si nosí asi každý z nás, lenže na tomto kontinente nájdete aj rozsiahle zelené džungle. Dobrým príkladom je mesto Cairns, z ktorého sa môžete vydať do vnútrozemia, kde sa rozkladá veľkolepý dažďový prales plný banánových a čajových plantáží, vodopádov a krokodílov.
 9. Jaskyne v Naracoorte. Národný park Naracoorte v južnej Austrálii je jedným z popredných svetových ložísk fosílií a ponúka úžasný pohľad na svet pred miliónmi rokov. Môžete tu vidieť pozostatky neuveriteľných druhov ako napr. tasmánsky tiger, preskúmať temné priestory, alebo navštíviť jaskyne Blanche a uvidieť predstavenie tisícok a tisícok netopierov lietajúcich počas noci.
 10. Lyžovanie. Jasné, že tu môžete lyžovať! Asi 3 hodiny severne od Melbourne nájdete scenériu, ktorá vám bude pripomínať skôr Švajčiarsko ako južný pacifik. Nájdete tu Mt Buller, ktorého svahy síce nie sú najvyššie na svete, ale v pohode sa tu dá lyžovať a jazdiť na snowboarde.
 11. Šport. Šport je jadrom austrálskej kultúry. Či už ste šialenec do kriketu, ragby alebo futbalu, prípadne ste maniak do tenisu alebo konských dostihov, v Austrálii sa budete cítiť ako doma.