Hory krásne, hory vábivé, hory nebezpečné. Hory a pobyt v horách láka veľa ľudí kvôli nádychu slobody spojenej s pocitom dobrodružstva. Hory sú nádherné i nevyspytateľné. Najčastejšie turisti doplatia na to, že podcenia počasie. Malý mráčik sa behom pár minút zmení na prílivový lejak. Uprostred lesa nie je šanca sa skryť. Napriek tomu dokážete zostať v suchu, ak sa budete riadiť rozumom a nebudete šetriť na nesprávnych miestach.

Sledujte predpovede počasia

Pred výletom do hôr si predpoveď počasia overte niekoľkokrát. Posledný raz tesne pred odchodom z domu. Ak budete mať v horách signál, nie je na škodu počasie sledovať aj počas túry. V prípade, že vyrážate z horskej chaty, spýtajte sa domácich, aké počasie môžete očakávať. Starí, horskí vlci dokážu čítať z prírody, ktorá je presnejšia ako všetky meteostanice sveta.

Kto šetrí…má mokré nohy

Na turistickej výbave sa vám šetriť neoplatí. Nehovoríme tu len o riziku dažďa. Nekvalitná turistická obuv alebo dokonca topánky, ktoré do hôr nepatria dokážu narobiť veľa škody. Ide napríklad o vyvrtnuté členky, pošmyknutia, pády a poriadne opuchnuté nohy plné pľuzgierov. Známe sú tiež extrémne prípady, kedy turisti dopochodovali do cieľu bosí, pretože sa ich topánky rozpadli. Nohy sú pre túru najviac potrebnou časťou tela. Je nutné investovať a kúpiť turistické topánky vyhovujúce vami vybranej trase. Do mierne zvlneného terénu ide o obuv nižšieho strihu a pri stúpaní budete potrebovať topánky s vyšším strihom. Pred dažďom vás ochráni pánska alebo dámska turistická obuv vyrobená z kože, pod ktorou je všitá vodovzdorná membrána. Podľa typu membrány dokážu turistické topánky odolať dokonca šliapnutiu do potôčika.

Pri oblečení dbajte na výber materiálov

Na výlet do hôr si vždy pribaľte pláštenku. Pláštenka sa dá využiť nielen na prekrytie tela, ale tiež na výrobu prístrešku. Stačia vám konáre, na ktoré pláštenku položíte. Okrem toho sa oblečte tak, aby ste nepremokli už počas prvých kvapiek dažďa. Znamená to, že by ste sa mali vyhnúť bavlne, ktorá priam nasaje všetku vlhkosť a dlho ju v sebe drží. Naopak veľmi vhodné je investovať do funkčného oblečenia, ktoré saje pot a do vnútra neprepúšťa vlhkosť. Pri topánkach sme spomínali vodovzdornú membránu. S takouto membránou sa vyrábajú nielen topánky, ale tiež nohavice a bundy pre trekerov.