Opakovanie je matka múdrosti. Toto pravidlo platí aj pre skúsených šoférov napríklad v oblasti používania a využitia snehových reťazí. Snehové reťaze nie sú motoristickou pomôckou, ktorú používate denne, a preto sa môže veľmi ľahko stať, že zabudnete základné pravidlá ako napríklad spôsob ich využitia a výberu. Naša malá internetová autoškola vám pomôže vedomosti oprášiť.

Mám nové zimné pneumatiky a reťaze nepotrebujem

Kvalitné zimné pneumatiky sú naozaj dôležité pre bezpečnú jazdu počas zimy. Myslite však na to, že v horách by vám nemuseli stačiť. Snehové reťaze sú v označených úsekoch povinné a zídu sa vám tiež mimo týchto úsekov. Napríklad na silne zasneženej vozovke mimo mesta. Pár ušetrených eur vám naozaj nestojí za to, že zostanete uviaznutí na krajnici alebo dostanete šmyk v horskom priesmyku šmyk.

Snehové reťaze nie sú len výmyslom predajcov

Snehové reťaze potrebujú naozaj všetky vozidlá.  V ponuke špecializovaných obchodov je možné zakúpiť reťaze na SUV 4×4, reťaze na autobusy alebo reťaze na dodávky. Hlavnou funkciou snehových reťazí je zvýšenie priľnavosti pneumatík. Ich nasadenie znamená zvýšenie valivého odporu kolies, a preto má jazda s reťazami špecifiká. Nesmiete s nimi jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h a vozidlo je horšie ovládateľné, ak prudko zabrzdíte alebo sa snažíte o rýchly štart.

Z typov snehových reťazí si vyberú všetci

Pre menej aktívnych vodičov, ktorí nepredpokladajú častú jazdu v horách budú stačiť textilné snehové reťaze. Majú dobrú priľnavosť na ľade a poradia si aj s ujazdeným snehom. Pre veľmi aktívnych vodičov sú určené kovové snehové reťaze. Medzi oceľovými reťazami v účinnosti vyhrávajú tie, ktoré majú oká zoskupené v šikmej stope. Čiastočnú a dočasnú ochranu poskytujú tekuté snehové reťaze.

Pozor na parametre snehových reťazí

Vodiči pri kupovaní snehových reťazí často zabúdajú na to, že ich výber nesmú podriadiť len rozmerom pneumatík. Dôležitá je tiež ich nosnosť, a to hlavne pri ťažších vozidlách. Overte si, či hrúbka reťazí nebude prekážkou kvôli malému priestoru medzi behúňom a podbehom.

Doplaťte si za reťaze s automatickým upínaním

Nasadzovanie snehových reťazí môže robiť hlavne v začiatkoch problémy. Neplatí to pre textilné reťaze, ktoré sa dajú nasadiť za pár sekúnd. Ak sa rozhodnete kúpiť odolné kovové reťaze, radšej si priplaťte za model disponujúci mechanizmom so samoupínaním.