Automobilka Citroën vznikla v roku 1919 a budúci rok bude oslavovať 100. narodeniny. Jej zakladateľom je André-Gustave Citroën, ktorého dedo mal v Holandsku zelovoc s tropickým ovocím, kvôli nemu ho volali Limoenman, teda „citronár“. Až Andrého otec si zmenil priezvisko na Citroen, čo v holandčine znamená citrón a po príchode do Francúzska pribudla v mene aj dvojbodka na „e“. Pôvod názvu značky ste už spoznali, čím sa však za ostatných 100 rokov preslávila najviac?

Inovatívny Citroën

Citroën bol v 20. storočí povestný svojimi inováciami. Obrovskú pozornosť si zaslúžilo najmä jeho hydropneumatické odpruženie navrhnuté Paulom Magèsom, ktoré používali aj značky ako Maserati, Rolls-Royce či Peugeot. Vďaka nemu sa vozidlá ľahšie prispôsobovali nerovnostiam na vozovke a umožňovali upraviť svetlú výšku. Citroën s touto technológiou prišiel už v roku 1954 na modeli Traction Avant 15 Six H. Ďalšími inováciami, ktoré boli vo svojej dobe prelomové, bol obdarený najmä Citroën SM. Vychytávkou, ktorú obdivoval celý svet, boli automatické stierače – keď začalo pršať, senzor ich uviedol do pohybu. Tento model bol tiež zaujímavý až 6 prednými svetlami, ktoré umožňovali nastaviť rôzne úrovne svietenia. V roku 1970 nebolo na trhu žiadne auto s takýmito možnosťami.

Futuristický vzhľad

Citroën nebol povestný iba technologickými inováciami, srdcia automobilových nadšencov si získaval aj nadčasovým, často až futuristickým dizajnom. Medzi dnes už legendárne modely patrí Citroën DS, ktorý si aj vďaka svojmu unikátnemu vzhľadu zahral hneď vo viacerých známych filmoch: v kasovom trháku Fantomas dokázal aj lietať. Hoci francúzska automobilka neprišla ako prvá s pohonom na predné kolesá, pomohla tejto technológii masívne sa rozšíriť už v 1. polovici 20. storočia – tento pohon ste našli vo viacerých modeloch a nechýbal ani v obľúbenom Citroëne DS. Tento model sa vyrábal 20 rokov: od roku 1955 do 1975, za toto obdobie vyšlo z automobilky takmer 1,5 milióna kusov vozidla, ktoré sa dodnes umiestňuje na najvyšších priečkach rebríčkov o najštýlovejšie auto.

Oslávte narodeniny Final-CD s Citroënom 

Spoločnosť Final-CD je najväčším slovenským predajcom nových automobilov, zároveň je aj autorizovaným predajcom značky Citroën na Slovensku. Pri príležitosti prvého výročia otvorenia pobočky v Prievidzi sme si pre vás pripravili súťaž o atraktívne ceny. Čo môžete vyhrať? Hlavnou cenou je auto na víkend s plnou nádržou a 10 z vás môže získať tiež prezutie zimných pneumatík vo Final-CD Prievidza zadarmo. Okrem toho nájdete v ponuke vozidlá za zvýhodnené ceny, napríklad Citroën C3 za atraktívnych 10 490 €. Chcete sa zapojiť do súťaže alebo si pozrieť akciové automobily? Všetky informácie nájdete na tejto stránke.