Južné Tirolsko je známe najmä vďaka zjazdovkám. Dolomity však ponúkajú omnoho viac ako len množstvo lyžiarskych trás. V lete táto časť Talianska láka nádhernou prírodou, bohatou kultúrou, nevšednou históriou a tiež gastronómiou. Necháte sa zlákať vynikajúcim vínom alebo máte skôr chuť na lahodný syr či mäso?

Vínna cesta

Juhotirolské víno je preslávené po celom svete. V tejto oblasti sa pestuje takmer 20 druhov vínnej révy. Mierne podnebie a približne 300 slnečných dní v roku sú ideálom pre lahodný mok. Vínna cesta sa tiahne od údolia Etschtal cez Bolzano do Überetsche a popri jazere Kalterer See do oblasti Unterland.

Navštívte jednu zo 150 vínnych pivníc a vychutnajte si miestne produkty v autentickom prostredí. Predsa len miestna vinárska kultúra má tradíciu staršiu ako 3000 rokov.

Stredoveká atmosféra

Milovníci histórie by určite nemali vynechať návštevu mesta Bolzano. Juhotirolskú metropolu môžete začať poznávať v jej centre na Piazza Walter, kde stojí gotická katedrála z 12. storočia. Centrum pretínajú úzke uličky so starými domami a bohatými fasádami. Turistov tam ťahá aj ľadový muž Ötzi, najstaršia ľadovcová múmia na svete. Túto raritu si môžete prezrieť v Archeologickom múzeu. Ötzi leží za osem centimetrov silným bezpečnostným sklom v miestnosti, kde sa udržuje teplota -6 °C.

Dolomitské veže

Určite neobíďte symbol Dolomitov, ktorý je zároveň súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dolomitské veže alebo Tri zuby sú ideálnym miestom pre horolezcov. Ak si však netrúfate ani na zaistenú cestu – ferratu, majestátnosť troch vrcholov oceníte aj počas troj, štvor či šesťhodinovej nezabudnuteľnej túry.

Popri skvelom jedle a atmosfére je Južné Tirolsko špecifické tiež tým, že každé mesto je originálne. Môžete sa z Bolzana vydať do Merana a pritom v každom meste zažijete niečo iné. Určite však nezabudnite na cestovné poistenie. Online to zvládnete jednoducho, a to aj pred dovolenkou zorganizovanou na poslednú chvíľu.