Rodný kraj Juraja Jánošíka je zrejme najvychytenejšou turistickou oblasťou Malej Fatry a zároveň patrí k tým najpopulárnejším na Slovensku. Nádherná príroda, možnosti na cyklistiku, turistiku či v zime lyžovačku, ako aj ľudové zvyky a tradície. To sú jednoznačne najväčšie dôvody, ktoré lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov do malebnej Terchovej.

Po stopách Jánošíka…

Terchová sa neodmysliteľná spája s naším legendárnym hrdinom. Práve preto tam nájdete aj múzeum Juraja Jánošíka, ktoré je otvorené každý deň. Počas prehliadky si môžete pozrieť materiály a dokumenty týkajúce sa dejín Terchovej a tiež ľudových zvykov. V exponátoch nájdete aj dereš, roľnícke potreby či rôzne fašiangové predmety. Čaká na vás aj náučný film o našom hrdinovi.

Po celej obci môžete nájsť množstvo menších i väčších sôch Jánošíka. V podstate naňho narazíte úplne všade. Či už v predajni suvenírov, reštauráciách alebo vonku. Tú najväčšiu sochu nájdete na kopci nad dedinou, je z oceľového plechu a meria 7 a pol metra.

Keď už budete v Terchovej, určite neobíďte Jánošíkove diery. Prechádzku dierami zvládnete aj s deťmi. Navyše aj v teplých letných dňoch je tam príjemný chládok.

Čas na oddych a pivo

Po turistike si určite zaslúžite oddych. Môžete si ho užiť v malom celoročne otvorenom aquaparku Terchovec, ktorý sa nachádza v strede obce. Milovníkov piva určite poteší návšteva prvého horského pivovaru Vŕšky. Priamo v Terchovej sa od roku 2012 varí pivo Vŕšky. Pivovar nájdete mierne na kopci nad Terchovou, je obklopený novopostavenými drevenicami.

Nemáte ešte plány na víkend? Tak už máte. Nezabudnite si však vopred vybaviť ubytovanie. V Terchovej je takýchto možností veľa, no zároveň je to lákavé miesto pre mnoho turistov.