Mesto s neopísateľnou atmosférou. Magickou. Najväčšie a večné mesto Izraela. Mesto, ktoré je považovane za posvätné hneď tromi veľkými náboženstvami. Mesto, kde je všadeprítomný pouličný predaj falafel dobrôt a čerstvej šťavy z granátového jablka.

Cesta z neďalekej Budapešti cez leteckú spoločnosť Wizzair s pristátím na medzinárodnom letisku v Tel Avive zaberie približne 4 hodiny. Podnebie je pre našinca veľmi príjemné, čo znamená, že zimy sú skutočne veľmi mierne a letné mesiace sú zas naopak relatívne horúce. Ja som sa vybrala do Izraela na konci marca a boli dni, ktoré som strávila na potulkách Svätou zemou v krátkom tričku.

Čo sa týka razítka o návšteve krajiny, tá sa do pasu dáva už len výnimočne, colníci vám vystavia lístok, ktorý je adekvátnou náhradou za pečiatku, nakoľko by ste mohli mať problém pri návšteve niektorej z arabských krajín.

 Zaujímavosti, ktoré sa oplatí vedieť/vidieť

V Jeruzaleme žije početná židovská populácia, ktorá prísne dodržiava sviatok šabat. Je to deň oddychu, kedy nefunguje verejná doprava, väčšina reštaurácii má zatvorené a rovnako by ste sa ani nedoklopkali na dvere úradov.

Múr nárekov – Western Wall

Najsvätejšie židovské miesto, pozostatok hradby, ktorá kedysi obklopovala Chrámovú horu. Od zničenia židovského Chrámu sa tu po stáročia schádzajú Židia, aby smutnili a oplakali stratu Chrámu. Táto časť je rozdelená na miesto pre ženy a mužov, kde muži, ktorí sa chcú modliť blízko steny, musia mať zakrytú hlavu. Do prasklín v stene ľudia vkladajú svoje písané modlitby, oslavuje sa tu sviatok Šabat, rovnako aj Bat (týka sa dievčat, ktoré, keď dosiahnu určitý vek, môžu predčítať učenie zo zvitku) a Bar (týka sa chlapcov) Mitzvah. Atmosféra na tomto mieste je skutočne neopísateľná, ortodoxní Židia, ktorí tu chodia každý deň a čítajú z Tóry, nevšímajúc si pohľady zvedavých turistov, robia rýchle pohyby dopredu a dozadu celým telom, a to všetko z dôvodu absolútnej koncentrácie na písmo. Do toho si treba domyslieť veľký počet vojakov, na ktorý si behom pár dní zvyknete a už ich beriete ako súčasť miestneho koloritu.

 

Skalný dóm

Ďalším skvostom, ktorý sa určite oplatí vidieť je Skalný dóm aj s jeho slávnou zlatou kopulou. Podľa verejne dostupných informácií bolo na jej reštauračné práce použitých celých 80 kg zlata. Toto miesto je posvätné pre Židov, keďže títo veria, že práve tu mal chcieť Abrahám obetovať svojho syna. Pre moslimov má toto miesto nemenej dôležitý význam, priamo zo skaly Dómu mal prorok Mohamed vystúpiť do neba a tam prijať moslimské modlitby. Unikátnosť tejto stavby nemá len historický rozmer, rovnako očarujúce je aj jej zdobenie. Exteriér je pokrytý tureckými, do modra ladenými dlaždičkami, vnútri sa zas nachádza už spomínaná posvätná skala. Priamo pod týmto kameňom by sa mala nachádzať Studňa duší, podľa miestnych legiend sa tu stretávajú duše mŕtvych a spoločne sa tu modlia.

Kostol všetkých národov

V krásnej Gethsemanskej záhrade nájdete skutočne veľkolepú stavbu, a to konkrétne Kostol všetkých národov. Niektoré olivovníky sú vraj tak staré, že videli Ježíšovu tvár. Práve v tejto záhrade sa mal Ježíš modliť noc predtým, ako ho Judáš zradil a jeho zajali. Tým, že mnoho krajín by si rado uplatnilo nárok na tento monument, bolo vyvolaných už mnoho nepokojov. Ide presne o 12 krajín, ktoré financovali túto stavbu, z toho pramení aj jeho názov – Kostol všetkých národov. Smutná, miestami až pochmúrna, avšak stále krásna výzdoba kostola má návštevníkovi navodiť Ježišove stavy tesne pred zatknutím.

Pokiaľ sa chystáte navštíviť toto mesto, určite by som odporučila navštíviť minimálne tieto 3 miesta. Jeruzalem má veľa, čo ponúknuť, pretože  žiadne iné miesto na svete nezažilo tak veľa, ako práve Jeruzalem. Jeho tajomné uličky, starobylé hradby a magická atmosféra vám budú pripadať povedomé; ako náhle prídete do Svätej zeme, zasiahne vás atmosféra starobylých príbehov a dávnej minulosti.