Napriek tomu že počasie tomu nenasvedčuje, prichádza jar a s ňou aj obdobie povinného prezutia pneumatík na vašom vozidle. V prípade že denná teplota presiahne hodnotu 7 stupňov Celzia, je čas na prezúvanie.
Jazdiť príliš dlho na zimných pneumatikách sa neoplatí a v nasledujúcom článku sa dozviete, hlavné dôvody, prečo je tomu tak.

Vyššia spotreba

Odborníci sa zhodujú, že spotreba môže narásť až o 10 percent, v prípade že jazdíme na nevhodných pneumatikách pre dané obdobie. Nakoľko zimná sezóna trvá podstatne menej ako tá letná, na letných pneumatikách jazdíme výrazne viac ako na tých zimných. Preto je nevyhnutné dbať na kvalitu a pneumatiky kupovať od overených značiek. Lacné pneumatiky Zeetex ponúkajú komfort, kvalitu a to všetko za prijateľné ceny. Z dlhoročnou tradíciou a vyše 500 modelmi sa táto značka stáva ideálnou voľbou pre každého motoristu, ktorému záleží na bezpečnej a pohodovej jazde.

Mýtus – Neprezujem, ušetrím

Ešte aj v dnešnej dobe existuje rada vodičov, ktorý sa rozhodli ignorovať všetky okolité podmienky a na zimných pneumatikách jazdia celoročne. Argument typu: “Ak neprezujem, ušetrím na jednej sade pneumatík“, nemusí byť vždy až tak pravdivý. Ak jazdíte viac ako 10 tisíc kilometrov ročne, nešetríte vôbec nič. Práve naopak, zimné pneumatiky vydržia kratšiu dobu a pneumatika stráca svoje vlastnosti.

Bezpečnosť je prvoradá

Dojazdenie zimnej pneumatiky až na povolených 1,6 mm nie je vhodné pre bezpečnú jazdu. V takomto prípade sú jej vlastnosti znehodnotené. Testy dokazujú, že pri jazde 80km/hodina a mokrej vozovke je brzdná dráha takejto zimnej gumy dlhšia o 6,4 metra.

Kedy prezúvať?

Zákon o cestnej premávke určuje obdobie od 15. novembra do 31. marca, ako obdobie v ktorom je majiteľ akéhokoľvek vozidla povinný využívať zimné pneumatiky. Používanie zimných pneumatík, mimo tohto obdobia, sa neodporúča nakoľko dochádza ku ich opotrebovaniu. Používanie správnych pneumatík v jednotlivých ročných obdobiach je alfou a omegou správnej údržby vášho vozidla. Aj samotná bezpečnosť jazdy sa znižuje v prípade, že používate nevhodné pneumatiky. Motorové vozidlo so zimnými pneumatikami sa stáva, na letnom povrchu, ťažšie ovládateľné. Ďalšou nevýhodou je fakt, že zimné pneumatiky sa v lete používaním ničia a v konečnom dôsledku tak budete musieť kupovať nové skôr ako ste to mali v úmysle.

Nezáleží na tom, či máte puklice alebo elektróny, kúpou kvalitných pneumatík a ich používaním iba v príslušných ročných obdobiach, sa zvyšuje bezpečnosť jazdy a znižujú náklady na celkovú údržbu vozidla.