Loch Lomond  je miesto, ktoré ponúka toľko druhov relaxácie, že si skutočne nebudete vedieť vybrať. Ak máte chuť na pohyb, môžete sa vybrať do hôr a obdivovať krásu lesnej prírody a zvierat. Alebo si môžete užiť pokojnú harmonickú prechádzku po brehu jazera. Jazda na bicykli patrí k adrenalínovejším častiam ponuky, hoci niektoré cestičky okolo jazera sú len ťažko zjazdné. Na každom kroku nájdete niečo zaujímavé a jedinečné.

Loch Lomond je najväčšie sladkovodné jazero na pevnine Veľkej Británie a po jazere Loch Ness je druhé najznámejšie. Leží približne 30 kilometrov na sever od najväčšieho škótskeho mesta Glasgow. V celej ploche jazera nájdete množstvo väčších i menších ostrovov, ktoré môžete na vypožičanom člne navštíviť. Medzi najkrajšie ostrovy patrí ostrov Inchcailloch. Ostrovov je okolo 60, ich počet závisí od aktuálnej hladiny jazera. Keď je vody menej, niektoré menšie ostrovy sa znova objavia.

Jazero je dlhé 37 km a od roku 2002 je súčasťou Národného parku Loch Lomond and the Trossachs Park. Národný park zahŕňa najväčšiu národnú prírodnú rezerváciu v Spojenom Kráľovstve – The Great Trossachs Forest  a bol ocenený titulom Národný park roku 2017 časopisu BBC’s Countryfile Magazine.

Park má rozlohu 1865 m² a je to miesto veľkých kontrastov. Na juhu nájdete obrovské nížiny a vysoké vrchy zasa na severe. Objaviť tu môžete 22 väčších jazier, mnohé menšie jazierka a okolo 50 riek. Nájdete tu 21 Munros, čo sú vrchy vyššie ako 914 m, a 22 Corbetts, vrchy s výškou medzi 762 m a 914 m.

Prístup na niektoré vyhliadky nad jazerom Lomond nie je vôbec jednoduchý. Chôdza do prudkého kopca po cestičkách tak kľukatých až sa vám z toho hlava zatočí však stojí za to. Ak ste na poznávacom zájazde autobusom, dostať sa na vyhliadkové miesta je naozaj skutočné umenie.

Avšak keď sa tam dostanete, nevedomky zatajíte dych a máte chuť zostať navždy alebo aspoň na mesiac. Ak prídete na jeseň, črtá sa pred vami nádherná škótska zeleň prepletená farbami jesene, úžasne hlboká tmavo-modrá hladina a krásne modré nebo. Ako vystrihnuté zo slávneho obrazu.

Hovorí sa, že jazero je ukážkou škótskej prírody, pretože práve v ňom sa lámu hranice medzi Škótskou Highlands (Vysočinou) a Lowlands (Nížinou). Nájdete tu jednu z najpopulárnejších škótskych Munros, a to horu s príznačným názvom Ben Lomond. Nachádza sa 974 metrov nad morom a pre mnoho návštevníkov je lákadlom práve pokorenie tejto hory. Cesta ku nej vedie priamo od jazera. Po krásnej prírode to trvá šesť hodín chôdze priamo až na vrchol.

Hoci podľa sprievodcov je ideálnym obdobím na návštevu Loch Lomondu  obdobie od apríla do septembra, je dôležité vedieť, že každé obdobie pri Loch Lomonde má svoje osobité čaro.  Na jar vás omámi krásna vôňa zvončekov a nádherný spev vtákov. Ostrov Inchcailloch vás ohúri množstvom kvetov, ktoré na ňom vytvárajú krásny farebný koberec. Vtáky tu poletujú zo stromu na strom a z diaľky vás pokojne pozoruje skupinka jeleňov.

V lete môžete obdivovať Kršiaka rybožravého pri lovení rýb a myšiaky lietajúce nad hlavami. Nájdete tu množstvo vodného vtáctva ako sú napríklad kačice , labute alebo potápače. Celkovo sa jazero pýši viac ako 200 druhmi vtákov.

Na jeseň je zaujímavé sledovať meniace sa farby lesov pokrývajúcich ostrov Inchcailloch, ale aj iných menších ostrovov.

V zime zasa môžete počuť ohlušujúci pokrik husí, ktoré tu zimujú. Je zaujímavé sledovať ich formácie, ktoré nerušene vytvárajú priamo nad hlavami svojich pozorovateľov.

Pokiaľ ste priaznivcami „divokého kempovania“ a milujete spať pod hviezdami, pri jazere Loch Lomond, ale hlavne na niektorej z okolitých hôr, zažijete jeden z najočarujúcejších pohľadov na západ slnka. Ráno oceníte neuveriteľný pohľad na valiacu sa hmlu nad jazerom.

Ak však radšej spíte v teplej posteli, môžete si rezervovať miesto v jednom z viac ako stovky hotelov v oblasti Loch Lomondu a národného parku.

Pre viac informácií navšívte: lochlomond-trossachs.org

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokÍrsko
Ďalší článokNávšteva ťavieho trhu v Ummdurmáne