Pri návšteve tohoto zeleného ostrova určite pár krát za deň zmoknete, aby ste následne dávali dole oblečenie, keďže vám bude teplo. Určite vyskúšate írske pivo a whisky, zatancujete si v bare, budete obdivovať strmé útesy a nekončiace zelené lúky a pastviny, starobylé hrady a zrúcaniny, budete sa motať po úžasných mestách ako Dublin, Cork, či Galway, v Írsku si jednoducho budete užívať.

Hlavné dôvody, prečo Írsko navštíviť:

  1. Kvôli írskym pubom. Nemusíme vám hovoriť, že írske krčmy sú legendárne. To, čo robí írsky pub skutočnou krčmou, je výber z ponuky piva. Čím viac, tým lepšie. Všade nájdete tri tradičné značky: Guinness, Kilkeny a Smithwicks, plus lokálne pivá a samozrejme niekoľko zahraničných. Íri tiež ľúbia tzv. Cider, čo je akýsi bublinkový mušt, vyrábaný z jabĺk. V írskej krčme sa žije! Je tu vždy plno a veselo. Íri milujú hudbu (nie nadarmo je symbolom Írska harfa) a tanec, čo určite pochopíte, keď do nejakého pubu zavítate. Budete mať problém sa odtiaľ dostať. Návšteva írskeho pubu je jednoducho nutnosť!
  2. Kvôli raňajkám. Aby sme pravdu povedali, írska kuchyňa v podstate neexistuje. Neexistuje nejaké špeciálne jedlo, ktoré by bolo typicky írske. Ale určite si tu pochutíte na írskych, skutočne výdatných raňajkách, ktoré, keď zjete, tak budete mať od jedla pokoj na niekoľko najbližších hodín. Raňajky obsahujú klobásu, slaninu, smažené vajíčka, jaternicu (black pudding) a smažené rajčiny a hríby. K tomu sa podáva chlieb a samozrejme pivo čaj. Obľúbené jedlo je fish&chips, alebo Irish stew, či Coddle. Vyskúšajte tiež parádne írske syry. Íri MILUJÚ zemiaky a dávajú ich do všetkého. Tiež milujú ocot. Táto kombinácia má za následok, že si tu hocikde kúpite chipsy s octovou príchuťou. A tiež milujú kapustu. Ale kapustové chipsy nemajú.
  3. Kvôli ľuďom. Íri sú veľmi príjemní a milí ľudia, ktorí sú hrdí na svoju krajinu a históriu. Sú vždy zvedaví, radi sa bavia a vedia si robiť žarty z iných, ale aj zo seba. Sú nápomocní, takže, keď sa ich opýtate na cestu, nielenže vám ju ukážu, ale ešte vás aj odprevadia a po ceste sa nechajú pozvať na pivo, pri ktorom vám porozprávajú mieste klebety.
  4. Kvôli prírode. V Írsku pochopíte, čo to znamená 40 odtieňov zelenej. Príroda je tu nezabudnuteľná. Určitá navštívte národnú prírodnú rezerváciu Connemara blízko univerzitného mesta Galway, ďalej poloostrov Dingle na juhozápade, Cliffs of Moher—tzv. Moherské útesy, ktoré strmo vystupujú priamo z mora, a rozprávkovú krajinu v okolí Wicklow mountains s vodopádmi a jazierkami. Po celom Írsku naďabíte na zelené lúky plné pasúcich sa kráv, kamenné múriky a domy, staré zrúcaniny, hrady a kostoly. Írsko je jednoducho krásna krajina. Ak radi hráte golf, či jazdíte na koni, táto krajina je pre vás ako stvorená.
  5. Kvôli kultúre. Tradičná írska hudba je na tomto smaragdovom ostrove doslova všadeprítomná. Repertoár írskych hudobníkov je veľmi pestrý a vďaka rôznym variáciám hraných melódií aj takmer nekonečný. Hudba sa líši podľa toho, či je hraná iba na počúvanie, alebo doprevádza typické írske tance. Medzi najpoužívanejšie nástroje patria husle,flauta, píšťala a gitara, ale tiež írsky bubon (bodhrán), alebo írske gajdy (uillean pipes). Írsko sa tiež môže pochváliť 4 držiteľmi Nobelovej ceny za literatúru.
  6. Kvôli tradíciám a sviatkom. Najznámejším sviatkom je určite Deň sv. Patricka oslavovaný 17. marca, kedy všetci Íri hodia na seba niečo zelené a vyrazia do ulíc. Na ostrove sa však stále darí aj pohanským sviatkom, asi najpopulárnejší je Bealtaine na začiatku mája, kedy sa oslavuje prichádzajúce leto a zapaľujú sa ohne. Sviatok Samhain je akýsi protipól Bealtainu a pripravuje ľudí na príchod zimy. Postupom času sa Samhain spojil s kresťanským sviatkom Všechsvätých a vznikol tak Halloween.

Tak čo? Navnadili sme vás na Írsko? Ak sa tam mienite vybrať, určite neoľutujete.

Slán!