Dámy a páni, Moskva. Mesto, kde socialistické sídliska nahradili moderné mrakodrapy akoby mávnutím čarovným prútikom, mesto, kde si v pohode  usporadúvajú miliardári svoj vlastný veľtrh a dovezú si naň k bazénu piesok zo Srí Lanky, kde kúpite Ferrari rovnako ľahko ako chleba a kde zoženiete novšie modely oblečenia ako v Miláne. Moskovčania sa nestarajú. Jesť suši a kaviár namiesto pirohov je úplne normálne. V nákupnom centre Barvicha predajú jedno Maserati týždenne, a kvalitné španielske klobásky tu kúpite za cenu televízora. No a čo?

Toto mesto žije a pulzuje, moskovčania skutočne uverili, že sú stredom vesmíru a podľa toho sa aj správajú. Zlatá mládež nepozná zdržanlivosť, chodí do elitných klubov, o ktorých sa nikde nehovorí a nepíše. Bývajú v luxusných apartmánoch, ktoré sú akurát tak veľké, aby sa tam zmestila zbierka starožitností a ochranka mala pár izieb pre seba. Transakcie za nehnuteľnosti prebiehajú výlučne v hotovosti. Ktohovie, koľko igelitiek potrebujete, keď idete zaplatiť niekoľko miliónov dolárov za byť v centre Červeného námestia?

Avšak Moskva, tak ako každé mesto, má aj odvrátenú stranu. Chudobu. A tých chudobných je viac. Jazdia na starých Ladách a bývajú v ešte starších činžiakoch. Mladí lekári bežne bývajú s rodičmi a denne sa modlia, aby neprišli o prácu alebo im nepraskli v zime vodovodné potrubia.

Každý desiaty moskovčan nakupuje za stravné lístky najnutnejšie potraviny, vodku a cigarety. Nechodia nakupovať do luxusných obchodných domov, kde kúpite hrniec vykladaný diamantmi, ale na trhoviská. Cez víkend chodia nakupovať do Izmajlovského parku a cez týždeň na Čeremušinsky Rynok. Tam zoženú všetko. Aj lebku z mamuta, keby ju skutočne potrebovali.

Ak zavítate do Moskvy a chcete si užiť naozaj cool dovolenku, možno vám pomôže pár tipov čo navštíviť:

  1. Bunker-42. Bývalé najtajnejšie miesto Moskvy, ktoré slúžilo ako úkryt v prípade atómovej vojny. Dnes je z neho spravené múzeum a počas jeho návštevy sa budete cítiť ako v časoch ZSSR.
  2. Mauzóleum Vladimíra Iľjiča Lenina. Nachádza sa na Červenom námestí a vy si tento úlet nemôžete nechať ujsť, pokým tam ešte leží, pretože Rusi uvažujú o tom, že ho normálne pochovajú. Mauzóleum samo o sebe nie je nič extra, ale tá atmosféra skutočne stojí za to.
  3. Deti sú obeťami nerestí dospelých. Tak znie názov bronzového súsošia od Mihaila Chemiakina, ktoré nájdete v parku Bolotnaya. Predstavuje dve nevidomé deti obklopené dospelými s rôznymi neresťami ako alkoholizmus, prostitúcia, sadizmus, krádež, vojna a podobne. Súsošie je dosť znepokojujúce a určite vás donúti trocha sa zamyslieť.
  4. Múzeum Sovietskych arkádových hier. K dispozícii je tu 37 počítačov zo sovietskej éry, na 20 mašinkách sa dá hrať. Vhadzujú sa do nich staré kopejky a môžete si vyskúšať zahrať napríklad “Morskoy Boi” (námorná bitka), kde sa hráč pozerá cez periskop a predstiera, že je veliteľ ponorky, alebo videohru gorodky.
  5. Marxov generátor. V opustených lesoch neďaleko Moskvy sa nachádza monštruózna veža, ktorá dokáže vyprodukovať takú energiu, ako všetky prístroje na výrobu elektriny v Rusku, avšak len na 100 mikrosekúnd. Generátor sa dnes využíva len minimálne, atmosféra miesta je však neuveriteľne industriálna, sci fi a postapokalyptická.
  6. Moskovské múzeum kozmonautiky. Oslava Gagarina a Lajky. A ďalších dvoch psov Belky a Strelky. A 85 tisíc položiek týkajúcich sa ruskej vesmírnej technológie a vesmírnych letov. Nápis na obrovskom balóne pred múzeom hlása “Boli sme prví vo vesmíre” a samotné múzeum sa nachádza pod pamätníkom pre dobyvateľov kozmu so slávnou 110 metrov vysokou monumentálnou raketou z titánu. Prečo nie?
  7. Moskovské metro. Je jedno z najkrajších na svete a je skutočne obrovské. Väčšina staníc je naozajstnými umeleckými dielami, ktoré sú precízne vyzdobené rôznymi motívmi, témami či vzormi. Pod pavučinou liniek vraj vedie prísne tajné metro, ktoré podľa povesti spája Kremeľ so sídlom tajnej polície a generálnym štábom.