Slovinsko, krajina o ktorej sa toho ešte stále veľa nehovorí! Pre väčšinu z nás je len povinnou jazdou na ceste na atraktívne chorvátske pláže. Ukrýva však nádherné prírodné scenérie, ktoré sa oplatí odhaliť a mestá, ktoré nás prekvapia pravou atmosférou Stredomoria!

V tomto článku sme pre Vás vybrali tri miesta, ktoré sa každopádne oplatí vidieť.

Ľubľana

Hlavné mesto Slovinka zaujme svojou pokojnou dovolenkovou atmosférou. Človeku ale vôbec nechýba neprítomný typický ruch veľkomesta. Ak cestujete autom, zaparkovať sa dá v príjemnej pešej vzdialenosti od hlavného centra a najzaujímavejších pamiatok.  Dominantou mesta je Ľubľanský hrad s úchvatným výhľadom na celé mesto. Pri dobrej viditeľnosti dovidíte až k Julským Alpám. Určite nevynechajte hlavné Prešerenové námestie, ktorého charakteristickým znakom je socha básnika Franceho Prešerena a jeho múzy Uršuly a nádherný barokový kostol.  Cez celé mesto sa vinie rieka Ľubľanica, je lemovaná krásnymi pobrežiami, ktoré sú posiate kaviarničkami. Romantickú náladu doplňuje Trojmostie, Dračí most a množstvo ďalších malých mostíkov.

Predjamský hrad

Hrad vyčnievajúci na skale určite patrí k európskym unikátom. Väčšina hradov je postavená na kopci, Predjamský hrad postavili priamo pred vstupom do jaskyne. Hrad z  12. storočia patril medzi najbezpečnejšie hrady, ktoré nebolo možné dobiť. Jeho atmosféra je síce chladná a nehostinná, ale pocit zaručeného bezpečia bol v období neustálych bitiek a dobývania určite atraktívnejší. Návšteva hradu je nezabudnuteľná vďaka jedinečnej architektúre, dobre zachovaného pôvodného interiéru, zbraní a prekrásnej okolitej prírode. Len tak ľahko nezabudnete ani na príbeh hradného pána Erasmusa, najznámejšieho obyvateľa Predjamského hradu.

Piran

Piran, prímorské mesto, nazývané aj slovinské Benátky. Nachádza sa na poloostrove prudko sa zdvíhajúcom priamo z mora. Pôvodná historická zástavba mesta zachovaná až dodnes vytvára pôvabnú atmosféru. Nezabudnuteľný výhľad na celé mesto a Jadranské more sa vám naskytne po výstupe strmými uličkami vedúcimi k mestským hradbám s opevnenými vežami. Pláž v meste Piran nehľadajte, chytať bronz môžete na vápencových kameňoch priamo na nábreží. Obrovská ponuka príjemných reštaurácií a kaviarní uspokojí aj tých najnáročnejších návštevníkov.