Severská krajina s prekrásnou prírodou, ešte krajšími fjordami a aurorou borealis, krajina s vyspelou spoločnosťou, bohatou kultúrou a históriou, krajina s modernými a čistými mestami, krajina, ktorá končí s odlesňovaním. Fantastické miesto na lyžovanie, miesto, kde je 450 000 jazier, 240 000 ostrovov, 103 tisíc kilometrov dlhé pobrežie, miesto, kde je bezpečne a fajn. To je Nórsko v skratke.

budete v Nórsku dlhšie, zistíte, naučíte sa a začnete robiť pár nových vecí:

 • Zistíte, že vedieť lyžovať je nutnosť. Okamžite vám budú predstavené lyžiarske strediská ako Beitostølen, Geilo alebo Hemsedal a ani nebudete vedieť ako a už sa budete spúšťať dole. Minimálne vyskúšate bežky.
 • Nakúpite si tie ich svrbiace a ťažké vlnené svetre v charakteristických nórskych farbách (modrá, biela, červená) s podivnými prírodnými vzormi. Také, aké nosil váš pradedko. A budete ich dokonca dobrovoľne nosiť.
 • Začnete si ctiť slnko.
 • Zistíte, že všetko je tu drahé. Dať 9 eur za pivo?
 • Naučíte sa mať radi sýte rybacie polievky a piť horúce kakao.
 • Naučíte sa byť dochvíľny, keďže monopolné obchody s alkoholom sú otvorené iba krátky čas a potom máte jendoducho smolu.
 • Zistíte, že nie je najlepší nápad ohovárať kráľa. Niekedy sa zdá, že tu má 4,5 milióna bodyguardov. Tiež nie je veľmi slušné pýtať sa na vierovyznanie a určite neporovnávajte Nórsko so zvyškom Škandinávie.
 • Pochopíte, že topánky sa vo vnútri nenosia, že spoločné šatne napríklad v saune sú tu úplne normálne, že sprepitné sa nedáva, lebo už je započítané v cene, a že ceny sa tu nezjednávajú.
 • Naučíte sa, že šoférovanie a pitie nejde dokopy. Nóri sú schopní vám v bare násilím vytrhnúť kľúče od auta, prefackať vás a potom s úsmevom zavolať taxík, keď vidia, že mienite šoférovať po vypití malého piva.
 • Uvedomíte si, že napríklad dane z hazardu môže ísť na podporu športu.
 • Zistíte, že Nóri sú skutočnými knihomoľmi.
 • Zamilujete si auroru borealis a rybárčenie.
 • Stretnete sa so zákonom Allemannsrett, ktorý hovorí o tom, že každý má právo na voľný pohyb. V praxi to napríklad znamená, že stan si môžete rozložiť všade tam, kde pôda nie je poľnohospodársky využívaná alebo nie je súkromným majetkom. Navyše môžete lesné plody zbierať všade, kde sa vám zachce.

Ak budete v Nórsku, určite sa nevyhnete týmto miestam:

Oslo. Hlavné mesto vás nadchne svojím kráľovským palácom, hlavnou triedou, budovou opery alebo múzeami, či parkom Ekerbergpark, ktorý je plný nádherných a umelecky dokonalých sôch. Časť Osla sa nachádza na ostrovoch a to dodáva mestu zvláštnu atmosféru a ráz.

Prekestolen. Jedno z najnavštevovanejších miest na svete. Keď prídete na 604 metrov vysoký útes nazývaný Kazateľova skala, naskytne sa vám dych berúci výhľad.

Alesund. Rozprávkové mesto, niektorí tvrdia, že je najkrásnejšie v celom Nórsku.  Tiež je známe ako skvelý východiskový bod pre objavovanie fjordov. V blízkosti sa totiž nachádza fjord Geirangerfjord spolu s vysokými vodopádmi a takisto fjord Hjorundfjord.

Lofoten. Ostrovy s krásnou prírodou, malými malebnými dedinkami a možnosťou sledovať veľryby alebo polárnu žiaru. Skutočne krásne miesto.

Geiranger fjord. Aj keď v Nórsku nájdete mnoho úžasných fjordov, tento je aj podľa domácich tým najobľúbenejším. Môže za to aj jeho  sedem „sestier“, teda sedem  vodopádov, ktoré stekajú priamo do Geiranger.

North Cape. Najsevernejší bod Európy, ktorý sa nachádza v okrese Finnmark. Patrí k najnavštevovanejším miestam v krajine. Krásne útesy a vidiecka atmosféra sú dostatočným lákadlom na to, aby ste sa tam vybrali.

A zistíte ako chutí Nórsko

Nóri si veľmi radi pochutia na na steaku z jelena, soba, či losa, milujú ryby, hlavne lososy  a zbožňujú sušenú tresku, ktorú dávajú aj do národného jedla lutefisk. Nóri tiež nedajú dopustiť na syry, veľmi obľúbený je údený syr z kozieho mlieka isgeitos.