Dalmácia je región, ktorý sa nachádza v najjužnejšej časti Chorvátska. Patrí k nemu množstvo ostrovov a tiež pohorie Velebit, Biokovo či hora Sveti Ilija na polostrove Pelješac. Najznámejšie mestá, ktoré sa nachádzajú na pevnine sú Split, Dubrovník, Trogir, Šibeník alebo Zadar. Okrem starobylých miest tu však nájdete oveľa viac pokladov než by ste možno očakávali.

  1. UNESCO pamiatky

Na tak malú krajinu budete možno prekvapení, že až sedem chorvátskych miest je zaradených do zoznamu svetového dedičstva Unesco. V Dalmácii z nich môžete nájsť, vidieť a zažiť až 6: staré mesto Splitu s nádherným Diokleciánovým palácom, staré mesto Dubrovníka, Katedrála sv. Jamesa v Šibeníku, planina Stari grad na ostrove Hvar a národný park Plitvické jazerá.

  1. Národné parky

Ak si plánujete dovolenku v Dalmácii, určite nepremeškajte príležitosť navštíviť aspoň jeden z národných parkov.

Za najohromujúcejší sa považuje Národný park Plitvické jazerá. Hoci sa vám prechádzky po cestičkách z drevených latiek môžu javiť trocha nebezpečné, všetko vyvážia padajúce vodopády a meniace sa farby vôd 16 pripojených jazier.

Iste si nezabudnite urobiť celodenný výlet do Národného parku Krka. Nájdete tu mnoho stredovekých pevností, vodopádov a lodných exkurzií.

Ak budete tráviť čas v oblasti Plitvických jazier alebo v parku Krka, pripravte si plavky. Plávanie, potápanie a státie pod tečúcimi vodopádmi vás isto očarí a je jednou z vecí, ktoré jednoducho musíte vyskúšať.

  1. Miestne jedlo a hlavne víno

Jedlo v Dalmácii je rozmanité a chutné. Za povšimnutie stoja najmä jedlá pripravené z darov mora. Originálne jedlo Dalmácie, ktoré by ste mali rozhodne ochutnať je čierne rizoto, takzvané crni rižot. Je urobené zo sépie a jeho chuť vás isto prekvapí.

Pridajte k nemu delikátnu chuť vína a o gurmánsku pochúťku máte postarané.

  1. Okružné jazdy

Niektoré vidiecke domčeky sú prístupné iba autom, a preto je vhodné vyraziť na cestu na kolesách.

Ak však máte k dispozícii bicykle, budete očarení aké zátoky alebo pláže sa skrývajú na konci kamenistých ciest. A keďže krajina je skôr rovinatá, stačí vám len bicykel a chuť objavovať.

Ak však chcete prekonávať väčšie vzdialenosti, požičať si v Dalmácii auto, nie je vôbec zložité.

  1. Príroda

Turistika a na dovolenke? A prečo nie? V každej dedinke alebo meste nájdete mapy, na ktorých si viete nájsť cestu, ktorá je pre turistiku vhodná. Najmä vnútrozemie Dalmácie je pre pešie túry ako stvorené. Dalmácia vás jednoducho opantá svojou prekrásnou krajinou.

Národný park Paklenica v severnej Dalmácii ponúka množstvo trás či už pre začiatočníkov alebo pokročilejších turistov. Ak by ste mali chuť na horolezectvo, v Paklenici si prídete na svoje. Neporušené prírodné krásy už len čakajú na to, aby ste ich objavili.

  1. Plachtenie

V Dalmácii nájdete viac ako 1000 ostrovov a jedno z najbohatších súostroví na svete, tak nepremeškajte šancu plachtiť pozdĺž pobrežia. Ak je vo vás aspoň kúsok dobrodruha, čas strávený na mori je pre vás povinnosťou. Nielenže sa opálite a zaplávate si uprostred šíreho mora, ale kolembanie vĺn vás dokonale zrelaxuje.