Poznáme to všetci. Niekedy sa jednoducho cítite vyčerpane, skleslo a bez štipky energie. V týchto situáciách sa vám do ničoho nechce a nedokážete nájsť nič, čo by obnovilo vašu stratenú aktivitu. My však vieme, čo vám v týchto situáciách pomôže.

Doprajte si dostatok spánku

Je možné, že stratu energie pociťujete po nejakom vypätom období – či už po zvýšenom mentálnom, alebo fyzickom výkone. Vaše telo sa jednoducho potrebuje „spamätať“, zregenerovať a obnoviť. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť je práve spánok. Skúste si ho dopriať viac ako zvyčajne, napríklad ak bežne spávate 7 hodín, pospite si niekoľko dní po sebe minimálne 8 hodín. Spánok je momentálne presne to, čo vaše telo potrebuje.

Viac dbajte na to, čo konzumujete

Možno sa vám príliš nechce premýšľať ani nad tým, čo zjete, no v tomto prípade robíte chybu. Niektoré potraviny sú totiž takisto veľkými „zlodejmi energie“. Patria sem predovšetkým jedlá s vysokým obsahom nezdravého tuku a bieleho cukru. Vyhýbajte sa preto príliš mastným a takisto múčnym jedlám. Ak máte neodolateľnú chuť na niečo sladké, doprajte si kúsok horkej čokolády alebo ovocný šalát. Ten vás nielen osvieži, ale dodá vám aj vitamíny a živiny, za ktoré vám v tejto situácii vaše telo poďakuje.

Nájdite si nejaký šport, ktorý vás bude baviť

Nútiť sa do nejakej fyzickej činnosti sa vám najprv možno nebude zdať ako najlepší nápad, no dajte tomu šancu. Nemusíte si hneď kupovať permanentku do posilňovne, skúste začať nejakým jednoduchým, 15 minútovým cvičením u vás doma. Ak pocítite nával endorfínov, vďaka ktorým sa vo vás opäť začne prebúdzať energia a dobrá nálada, do cvičenia sa nabudúce nebudete musieť nútiť. Nájdite si však šport, ktorý vás bude baviť. Je to len na vás, niekomu vyhovuje beh, inému bicyklovanie, niekomu zas silové cvičenie. Pozorne vnímajte signály svojho tela a ľahko rozpoznáte, čo je pre vás tou najlepšou voľbou.

Vychutnajte si ticho

Dnes sa už nespochybňuje fakt, že ticho má liečivé účinky. Ak máte stresujúcu prácu, alebo vás trápia nejaké osobné problémy, utiahnite sa na nejaké miesto, kde si každý deň budete môcť vychutnať aspoň niekoľkominútové ticho. Najprv sa vám to bude zdať možno neprirodzené, no časom uvidíte, ako sa vaša myseľ uvoľňuje a regeneruje.

Spravte si niečím radosť

Tak ako cvičenie dokáže zaplaviť naše telo endorfínmi, tú istú schopnosť má aj to, ak si niečím spravíte radosť.  Možností máte hneď niekoľko. Ste vášnivý čitateľ? Urobte si radosť nejakou knihou. Milujete cestovanie? Naplánujte si nejaký výlet alebo dovolenku. Zapáčilo sa vám nejaké oblečenie, ktorého kúpu už dlhšie odkladáte? Teraz nastal ten správny čas. Nemusí však výhradne ísť len o kúpu nejakej veci, zvoliť si môžete aj alternatívu, kedy urobíte niečo, čo ste už dlhšie odkladali. Baví vás napríklad varenie alebo pečenie? Alebo ste už nejaký čas chceli vyskúšať domáci wellness? Nikdy nebude vhodnejšia príležitosť, ako práve teraz. Aj malá radosť vám môže dodať veľa energie.