Mnohí z nás si pri cestovaní zvykli na pohodlie a služby, ktoré nám ponúkajú hotely. Nemali by sme však zabúdať ani na možnosť kempovania, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

  1. Odpojíte sa od všetkých technológií

Kedy ste naposledy boli úplne celý deň bez akejkoľvek elektroniky, technológií, či sociálnych sietí? Aj keď sa vám to na prvý pohľad môže zdať nepredstaviteľné, ak to raz vyskúšate, s radosťou sa k tomuto „rituálu“ budete vracať pravidelne. Neváhajte a naplánujte si nejakú outdoorovú aktivitu, ktorú spojíte s kempovaním napríklad v lese, či pri jazere. Nielenže budete uvoľnenejší a budete sa cítiť oddýchnuto, ale kempovanie vám dodá aj novú energiu a zdvihne náladu, z čoho následne môžete ťažiť po zvyšok pracovného týždňa.

  1. Odoženiete stres

Vysoká hladina stresu, ktorému je človek vystavovaný dlhodobo, môže mať na naše zdravie skutočne ničivé účinky. Stres je príčinou mnohých ochorení, ku ktorým okrem iných patria napríklad aj rakovina, či cukrovka. V dnešnej dobe je síce takmer nemožné vyhnúť sa mu, no o to dôležitejšie je mať v svojom živote niečo, čo vám pomôže jeho hladinu regulovať. Skvelým spôsobom, ako proti stresu bojovať je byť v priamom kontakte s prírodou. Príroda nám totiž pomáha bojovať so stresom a s úzkosťou a nabíja nás pocitmi radosti a šťastia.

  1. Objavíte nové aktivity, vďaka ktorým budete aktívnejší

Turistika môže byť fyzicky náročná, no ako vieme, cvičenie má pre naše telo veľmi priaznivé účinky. Kým sa so svojím stanom dostanete na určené miesto, určite vám to dá zobrať, rovnako ako život „v divočine“, mimo vášho domova. Všetky činnosti s tým spojené sú však obrovským prínosom nielen pre vaše telo, ale rovnako aj pre vašu myseľ. Dvojnásobne to platí v prípade, ak máte skôr sedavé zamestnanie.

  1. Čerstvý a čistý vzduch upokojí vaše pľúca aj vašu myseľ

Kyslík je pre všetky živé bytosti životne dôležitým. Jeho nedostatok ovplyvňuje celý rad systémov v našom tele. Štúdiami sa dokázalo, že čerstvý a čistý vzduch, ktorý nájdete len v prírode vyplaví do vášho tela sertonín, teda jeden z hormónov šťastia. Okysličením vášho organizmu sa vám tiež zlepšia motorické schopnosti a takmer okamžite sa vám zlepšia aj všetky mozgové funkcie.

  1. Zvýšite si príjem dôležitého vitamínu

Keď ste vonku, vaše telo absorbuje obrovské množstvo slnečného svetla, čo predstavuje zvýšený príjem vitamínu D. Ten pomáha telu vstrebávať vápnik a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti a zdravé zuby. Pocítite tiež príval novej energie a vaša nálada sa okamžite zlepší.

  1. Zlepšíte si vzťahy

Je pravdou, že kempovanie zlepšuje vzťahy. Ak sa s niekým rozhodnete podstúpiť takéto dobrodružstvo, zdieľanie spoločného stanu, spoločnej potravy a celodenná komunikácie nielenže stmelí váš vzťah, ale získate aj množstvo zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnete. Kempovanie vás dostane von zo zabehnutej, každodennej rutiny a ak objavíte jeho čaro, už nikdy sa ho nebudete chcieť vzdať.