Na celej našej planéte sa nachádzajú miesta, ktoré len tak ľahko nenavštívime. Alebo vôbec. Prístup na ne je zakázaný z rôznych dôvodov.

  1. Rezervácia Vale do Javari, Brazília. Existuje tu asi 14 kmeňov, s ktorými nemá moderný svet absolútne žiadny kontakt. Počet domorodcov sa odhaduje na 2 tisíc. Pre ich bezpečnosť a zachovanie spôsobu ich života, úrady zakázali vstup do tejto časti amazonského dažďového pralesa. Celkovo sa jedná zhruba o 77 tisíc kilometrov štvorcových.
  2. Club 33, Anaheim, Kalifornia. Kto hovorí, že Disneyland je určený len pre deti? Club 33 je súkromný klub len pre pozvaných, ktorý bol prvýkrát otvorený v roku 1967 a je to miesto pre stretnutia hodnostárov, investorov a celebrít. Čakanie na členstvo môže trvať aj niekoľko rokov, vstupný poplatok je medzi 25 tisícami až 100 tisícami dolárov. Klub sa nachádza v Disneylande a členovia majú prístup k častiam rezortu podľa typu svojho členstva. Ide napríklad o vstup do luxusnej reštaurácie, baru s výberom tých najlahodnejších a najdrahších vín a liehovín či do džezového salónu. Jednoducho panská klubovňa v Disneylande.
  3. Jaskyne Lascaux, Francúzsko. Tieto svetovo preslávené jaskyne možno nájsť v každej knihe o histórii vďaka svojim viac ako 17000 rokov starým vyobrazeniam na stenách. Vyše 600 umeleckých diel, ktoré zdobia komplex jaskýň sú maľby ľudí, zvierat a rastlín. Od roku 1963 sú jaskyne pre verejnosť zatvorené, keďže prítomnosť návštevníkov a príliv svetla vytvoril rád problémov ako rast lišajníkov, mikróbov a húb.
  4. Klub White’s, Londýn. Ide o najstarší a najexkluzívnejší džentlmenský klub v Londýne, založený v roku 1693. Miesto, kde sa stretávajú anglickí chlapíci, aby si oddýchli od ťažkej reality. K dispozícii majú majestátny bar, reštauráciu a kopec hier. Na členstvo sa čaká niekoľko rokov a musíte mať odporúčanie od člena. Limit je 500 členov.
  5. Vatikánsky tajný archív, Vatikán. Sem sa tiež nedostanete. Maximálne môžete požiadať, ak ste akreditovaný vedec, o tri zložky denne. Archív bol založený v roku 1612, obsahuje kúsky siahajúce až do 8 stor. a v 83 km dlhých chodbách sa nachádza 50 miliónov políc s knihami, dokumentami, obrazmi a artefaktmi. Mnohí ľudia veria, že práve tu cirkev ukrýva historické tajomstvá, ktorých odhalenie by ju mohlo poškodiť či dokonca definitívne zničiť.
  6. Svalbard Global Seed Vault, Špicbergy, Nórsko. Je málo pravdepodobné, že by ste sem išli na dovolenku, je to predsa len 810 míľ od severného pólu, ale aj keby, toto úložisko 716 523 vzoriek semien patriacich k 4 205 druhom, nenavštívite. Celý projekt financovali Nóri a má slúžiť ako útočisko semien v prípade veľkých regionálnych, či globálnych kríz.
  7. Ilha da Queimada Grande, hadí ostrov, Brazília. Čo môže vyzerať ako prekrásny ostrov je v skutočnosti jedno z najnebezpečnejších miest na zemi. Žijú tu zlaté zmije (Bothrops insularis), ktoré sú smrteľne jedovaté. Dorastajú do dĺžky viac ako pol metra a ich jed taký silný a rýchlo pôsobiaci, že rozpúšťa ľudské mäso. Na jeden meter štvorcový ostrova pripadá jeden had. Brazílska vláda nepovoľuje vstup na tento ostrov aj kvôli tomu, že sa snaží ochrániť tieto chránené hady pred pytliakmi. Kto by tam aj išiel?
  8. Ostrov Severný Sentinel, Andamanské ostrovy, India. Indická vláda ho zakázala navštevovať, kvôli domorodému kmeňu, ktorý absolútne nemá záujem o stretnutie s našou civilizáciou. Kmeň obýva ostrov vyše 60 tisíc rokov a je mimoriadne agresívny na akékoľvek návštevy.
  9. Area 51, Nevada, USA.Hovorí sa, že tu bývajú mimozemšťania. Vláda to nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila. Oficiálne sa tu nachádza letisko, kde armáda vyvíja a testuje nové vojenské lietadlá.
  10. Ostrov Surtsey, Island. V novembri 1963 tu nastala sopečná erupcia a trvala ďalšie 4 roky, počas ktorých dosiahol ostrov svoju rozlohu 2,7 kilometra štvorcových. Na ostrov majú prístup len vedci.