Tak nazývajú Nový Zéland Maoriovia, čo sú pôvodní obyvatelia ostrova, na ktorom sa natáčal Pán Prsteňov, na ktorom je niekoľkonásobne viac oviec ako ľudí (9:1), na ktorom nie sú žiadne hady, ale zasa je veľká pravdepodobnosť, že tu zažijete zemetrasenie. Je to ostrov, ktorý má mesto s najdlhším názvom na svete: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu a ľudia sú ochotní ísť niekoľko hodín autom, aby si spravili selfíčko s jeho nápisom.

To však nie je všetko. Kiwi ľudia, ako sú obyvatelia Nového Zélandu prezývaní, radi chodia naboso a to nie len na pláž a v lete, ale normálne aj na úrad v zime počas dažďa, na vianoce grilujú a nazývajú to “barbie”, neustále a na všetko kontrujú frázou “Sweet as, bro”, za čo sa im posmieva celá planéta, ale ich to netrápi a viac ako 50 tisíc Kiwi ľudí sa hlási k náboženstvu “Jedi”. Pohoda.

Na Novom Zélande existuje zákon, ktorý hovorí, že každá univerzita môže vlastniť 0.45 kg uránu a tória na experimenty, ale akonáhle príde k jadrovému výbuchu, škola zaplatí pokutu milión kiwi dolárov. Inak na ostrove nemajú žiadnu atómovú elektráreň.

V krajine je minimálna korupcia, posunková reč je jeden z 3 oficiálnych jazykov, vláda vytvorila ministra “Pána Prsteňov”, ktorý má zabezpečiť čo najviac kiwi dolárov plynúcich z natáčania filmu a každá 3 domácnosť v meste Aucklande vlastní loď.

Inak, medzi nami, je to tu strašne drahé. Ale nie preto chodia bosí. Sprepitné sa nedáva, a keď chcete platiť v reštaurácii za jedlo, na čašníčku nečakajte, musíte ísť k pokladni a zaplatiť tam, aj keď vás je 15 a každý platí za seba. A ešte: Kiwi ľudia ľúbia kreditky a hotovosťou platia minimálne.

A čo príroda? Okrem spomínanej absencie hadov, tu vlastne ani nemôžete stretnúť nebezpečné zviera na rozdiel od Austrálie. Jedine na mol opitého námorníka. Môžete tu však nájsť najťažší hmyz na svete, niečo podobné kobylke, čo sa nazýva weta (Deinacrida heteracantha), ktorý má až 71 gramov a dorastá do dĺžky 8,5 cm. Miestni ho nejedia, keby vás to zaujímalo. Okrem toho tu majú aj vtáka kea, ktorý si s radosťou pochutí na stieračoch vášho auta, z ktorých vyďobe gumu. Majú tu aj tučniakov, veľryby a samozrejme vtáka kiwiho.

Na Novom Zélande je super aj to, že žiadne miesto sa od pobrežia nenachádza ďalej ako približne 120 kilometrov, že tretina ostrova sú chránené národné parky, že majú jazero Blue Lake, ktoré je oficiálne najčistejším sladkovodným jazerom na svete (môžete vidieť až do hĺbky 80 m pod hladinu!), že majú brutálne dobre urobené  cyklotrasy na celom území, že postavili jednu z 10 najkrajších železníc sveta, ktorej trasa Christchurch — Greymouth je rozprávkovo nádherná, že majú výborne zorganizované autobusové výlety, s ktorými sa dostanete aj na miesta, kam by ste autom vojsť nemohli a v neposlednom rade, že majú perfektné urobené turistické chodníky a po celom ostrove nájdete vynikajúco zariadené kempy, plus, že majú veľa termálnych prameňov, do ktorých vstup je väčšinou zdarma. Kiwi ľudia sú eko a svoju prírodu si chránia.

Až konečne začnete aspoň trochu rozumieť kiwi angličtine domácich, zistíte, že sú to v pohode a cool ľudia, ktorí sa moc nestresujú, radšej si otvoria pivko a zjedia kvasnicovú pomazánku Marmite, ktorú absolútne a bez výhrad milujú, alebo si urobia “barbie” v predzáhradke. Celkovo sa nikam neponáhľajú, radi pokecajú o politike, vesmíre, delfínoch a tak.

Na Novom Zélande sa naučíte všetko o vetre, rýchlo pochopíte, že ak má prísť južný vietor (to znamená, že bude fúkať od Antarktídy, ktorá je bližšie ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať), bude poriadna zima, naučíte sa, že otužovanie je super vec, pochopíte, prečo sú seizmografy v tejto krajine tak dôležité, zistíte, že čokoláde Whittakers sa žiadna iná nevyrovná a dôjde vám, prečo milujú ragby (lebo je to perfektná výhovorka na bitku).