Taliansko, hneď po Brazílii, je preslávené oslavami karnevalu. Benátky a Viareggio sú v tomto období cieľom tisícok turistov, ktorý si tu môžu naplno vychutnávať veselú atmosféru fašiangového divadla masiek.

Viareggio je svetoznáme svojím karnevalovým sprievodom masiek, ktorý trvá celé fašiangové obdobie. Štyri týždne plné odviazanej zábavy, tancov, tradícií a predovšetkým kostýmov a maškár. Hlavnými protagonistami tohto karnevalu sú alegorické maškarné vozy, ktoré dosahujú úctyhodné rozmery a hlavne ironizujú aktuálnu politickú a kultúrnu situáciu.

Avšak zo začiatku karneval vo Viareggio bol veľmi jednoduchý a spontánny. Obyvatelia mesta naň čakali celý rok, aby sa mohli stretnúť a zabaviť popri tancoch, hudbe a pohári dobrého vína či grappy.

Tradícia fašiangového sprievodu vznikla v roku 1873, keď skupina mládencov navštevujúcich „Caffe del Casino“, zorganizovali prvú prehliadku karnevalových vozov. Z nich hádzali cukríky a sladkosti medzi pobavený dav. Oslava mala taký úspech, že odvtedy sa táto manifestácia konala každý rok počas štyroch fašiangových nedieľ. Kto nemal peniaze na kostým, tak si farbil tvár múkou, alebo sadzou. Jediné, na čom záležalo bolo vymyslieť si nejakú masku a hlavne zabaviť sa.

Dokonca už pred druhou svetovou vojnou, bol jedným z najprestížnejších manifestácií v Európe. V roku 1931 bola vyhlásená za symbol karnevalu maska Burlamacco.

Práve v tejto dobe sa zdokonaľujú aj konštrukcie vozov a to vďaka zručnosti a vynaliezavosti šikovných remeselníkov. Vzniká tak nové remeslo – carrista – odborník na návrh a realizáciu karnevalových vozov.

Vozy majú formu a veľkosť lodnej plachetnice a zmestí sa do nich viac ako 200 maškarných figúr. Kapitán „lode“ určuje pohyby podľa rytmu hudby. Celá štruktúra je ovládaná mechanicky zo strojovni, kde posádka ručne aktivuje jednotlivé pohyby. Aj keď sa síce zdajú groteskné a neplynulé, nikto z nich by ich nevymenil za elektronické ovládanie. Technicko-umelecká komisia vyberie každý rok 15 najlepších projektov: 9 z prvej kategórie(vozy vysoké do 20 metrov) a 6 z druhej kategórie(vysoké 9 metrov a dlhé 15 metrov).

Mesiace tvrdej práce sú odmenené v deň karnevalu, keď sa do mesta nahrnú tisícky turistov, aby mohli obdivovať tieto obrovské umelecké diela. Maškarné vozy prechádzajú cez „Passeggiata“ – široká cesta, ktorá vedie popri morskom pobreží. Karnevalová veselica pokračuje v jednotlivých štvrtiach a námestiach mesta až do rána škaredej stredy.

Najvernejší milovníci tohto sviatku sa môžu poprechádzať v múzeu – Museo di carnevale. Sú tu vystavené všetky historicky dôležité kostými a karnevalové vozy. A nakoniec sa určite oplatí sadnúť do typickej krčmičky zariadenej v téme karnevalu – Osteria di Burlamacco.

 

www.viareggio.ilcarnevale.com

www.ilcarnevalediviareggio.it