Dubaj bude v roku 2020 hosťujúcim mestom medzinárodnej výstavy Expo. Jeho ambiciózny projekt vyhral nad Tureckom, Ruskom a Brazíliou. O tom, že Emiráti sú ambiciózny ľud svedčí aj ich nedávne vyhlásenie, že dokončia stavbu pavilónov o rok skôr, čiže v 2019. Do konca tohto roka odovzdá 47 zmlúv s firmami na konštrukciu Expa v celkovej hodnote 3 miliardy dolárov.

Aj téma svetovej univerzálnej výstavy je futuristická: Connecting minds, creating the future. Ide o prvú Expo, ktorá sa bude konať v Strednom Oriente. Na 438 hektároch púštneho terénu sa očakáva počas šiestich mesiacov expozícií a podujatí viac ako 25 miliónov návštevníkov. Z toho by malo byť 70% zahraničných turistov. Expo na výstavbu pavilónov, ich vedenie a manažment počas výstavy zamestná viac ako 277 tisíc pracovníkov. Medzinárodný menový fond predpokladá, že HDP Spojených Arabských Emirátov stúpne o 2% až 3%. Po ukončení Expa, 10. Apríla 2021, bude celá konštrukcia zmenená na univerzitu a výskumné centrum. Jednotlivé štvrte a pavilóny budú poprepájané podzemným metrom. Časť, kde budú ubytovaný účastníci z jednotlivých krajín bude tvoriť 1500 hotelových izieb a 3000 apartmánov.

Avšak výstava Expo 2020 je iba jeden mega-projekt, ktorý majú v pláne Emiráty ukončiť do konca roka 2020. Medzi nimi je letisko so 160 miliónmi pasažiermi, najvyšší mrakodrap na svete, super rýchly vlak Hyperloop a mnoho ďalších.

 

Masdar City

Arabské Emiráty nielen dokázali „vytvoriť“ civilizáciu na púšti, ale teraz ich cieľom je postaviť mesto v duchu ekologickej architektúry. Masdar City sa nachádza 30 km od Abu Dhabi smerom k Dubaju. Celé mesto by malo fungovať na slnečnej energii a na moderných obnoviteľných zdrojoch energie. V Dubaji je viac ako 400 projektov venovaných „Green Energie“ v celkovej hodnote 64 miliárd dolárov. Výstavba mesta je takmer hotová.

Letisko Al Maktoum

Abu Dhabi a Dubai sú vzdialené od seba len hodinku a pol cesty autom. Napriek tomu Emiráty investujú do stavby mega-letiska Al Maktoum v Dubai. Bude postavené hneď vedľa oblasti určenej na Expo 2020. Takto môžu otvoriť medzinárodné lety, veľmi užitočné počas výstavy. Cena projektu je 32 miliárd dolárov. Dubai World Central bude mať päť pristávacích a odletových dráh dlhých 4,5 kilometrov a so začiatočným predpokladom 120 miliónov pasažierov ročne. Neskôr bude mať premávku do 240 miliónov pasažierov ročne.

Dubai South

V prípade, žeby 1500 apartmánov v „mestečku“ Expo nestačilo, Dubaj má v pláne vystavať úplne novú časť mesta na juh od areálu výstavy. Dubai South by malo byť tzv „mesto šťastia“ so všetkým komfortom, čo k tomu patrí. Super technologická štvrť  veľká 145 kilometrov štvorcových má za cieľ odľahčiť premávku v starom Dubaji a ponúknuť na predaj nové apartmány. Niektoré sú už v ponuke a cena ide od 76 000 dolárov vyššie.

Vlak Hyperloop

Spoločnosť, ktorá prišla na trh s najmodernejším systémom transportu Hyperloop, našla v Spojených arabských emirátov investora na konštrukciu prvej siete super rýchlych vlakov. Elon Musk koncom rok potvrdil, že na Strednom východe postavia prvú linku. Cestovný modul vďaka magnetickej levitácii dosiahne teoretickú rýchlosť 800 až 1000 kilometrov za hodinu. Z Abu Dhabi tak bude možné dostať sa do Dubaja za necelých 12 minút. Zatiaľ neznámy dátum dokončenia prác, ale prvé transportné rúry sú už postavené.

Veža Calatrava

Mrakodrap navrhnutý architektom Santiagom Calatravom len o pár metrov prekoná momentálneho držiteľa rekordu, Burj Khalifa, vysokého  828 metrov. Bude stáť v strategickom centre pobrežnej štvrti Creek Harbour, ktorá je už preplnená inými anonymnými mrakodrapmi. Budú tak vytvárať pozadie tomuto najnovšiemu umeleckému dielu.

Aladinove mesto

Len zopár metrov od Creek Harbour čoskoro vznikne nové mesto inšpirované rozprávkou o Aladinovi – Aladdin City. Výstavba komplexu domov, apartmánov a nákupných centier v hodnote 500 miliónov dolárov už začala a mala by byť hotová do konca 2018. Je súčasťou ostatných projektov naplánovaných na valorizáciu morského pobrežia, ako napríklad poloostrovčeky v tvare palmy, ktoré obklopujú Dubaj.

 

The Frame – Rám

Keďže Dubajčania nie sú len ctižiadostivý ale a j hrdý na svoje mesto, rozhodli sa zarámovať si ho. A to do slova a do písmena. Za necelých 44 miliónov dolárov postavili, v parku Zabeel, dve veže vysoké 150 metrov a prepojili ich mostom dlhým 100 metrov. Stavba v tvare rámu plní rekreačné a komerčné účely. Z hora si popri panoramickom výhľade na mesto môžete pochutnať na káve a iných dobrotách. Konštruktéri očakávajú ročne obrat 2 miliónov návštevníkov.

Nákupné centrum – Mall of the World

Jedná sa o najväčší komerčný komplex, veľký ako mesto, úplne klimatizovaný 24 hodín denne. Takmer 8 miliónov metrov štvorcových pod obrovskou sklenenou kupolou prichýli detské parky, kiná s multisálami, nákupné centrá, hotely, reštaurácie a divadlá.

Mesto zdravia

Podľa banky Alpen Capital, v roku 2020 budú môcť Arabské Emiráty ponúknuť vyše 13 tisíc nemocničných lôžkov. Preto Dubaj chce vsadiť aj na zdravotný systém. Na severe mesta prakticky vzniká “mesto zdravia”. Stavajú sa tu nemocnice, kliniky, domovy  výskumné centrá, ktoré ponúka hlavne zahraničným investorom. Ide o jedinú ekonomicky voľnú zónu, ktorá ponúka zľavy na daňových zákonoch a uľahčuje tak investície zo zahraničia.

 

 

https://youtu.be/cu3CH7KpK_s

foto: http://www.expo2020dubai.ae/, www.wired.it