JEDNÝM z najzábavnejších obrazov v africkom buši je rodinka svíň bradavičnatých, ktorá sa ide prebehnúť. Možno ich vidieť, ako dôstojným prasacím štýlom  bežia v pokluse, držiac svoj tenký, chocholatý chvost nehybne zdvihnutý ako malú anténu rádia. Iste, cieľom svíň bradavičnatých nie je zabávať pozorovateľov. Podľa knihy Maberly’s Mammals of Southern Africa (Maberlyho juhoafrické cicavce) „tento zvyk pravdepodobne slúži zvieratám na to, aby sa navzájom videli, keď utekajú vo vysokej tráve, a to najmä mladým s ich veľmi ohraničenou schopnosťou videnia“.

Ešte komickejší je spôsob, akým vchádzajú do svojho „domu“, najmä ak to robia vo veľkej rýchlosti. „Domom“ svíň bradavičnatých môže byť rozšírená diera v zemi, ktorú predtým používal hrabáč alebo dikobraz. Svine doň vchádzajú unikátnym spôsobom. Mláďatá, ktoré si ešte neosvojili typické prasacie maniere, sa do brlohu vrútia hlavou napred, ako každé sebaisté zviera. Ale u rodičov je to inak! Pri vstupe do brlohu urobia v plnej rýchlosti, s vojenskou presnosťou prudký obrat čelom vzad — a rýchlo zacúvajú za bezpečné hranice svojho domu. Tento malý manéver nerobia iba preto, aby pobavili prizerajúcich sa. Sviňa bradavičnatá má teraz nespornú výhodu, že môže stáť čelom k dravcovi a odvrátiť akýkoľvek ďalší útok svojimi smrtiacimi klami.

Toto chvatné cúvanie však niekedy môže priniesť neočakávané komplikácie. Problém spočíva v tom, že svine bradavičnaté nie sú jedinými možnými obyvateľmi týchto prašných podzemných brlohov. V týchto norách môžu hľadať úkryt hyeny, jazvece mediare, šakaly i dikobrazy. „Ak sú diery už obsadené, [svine] môžu byť vystavené nepríjemným náhodným stretnutiam,“ uvádza časopis Custos. „V niekoľkých prípadoch bolo možné vidieť svine bradavičnaté s [dikobrazími] ostňami, ktoré im trčali zo zadku.“ To prirodzene nemôže byť veľmi zábavné pre nešťastnú sviňu.

Sviňa bradavičnatá so svojimi hrozivými klami vyzerá ako divoký dravec, ktorý striehne na korisť. Ale nie je to tak. Bola opísaná ako „spravidla neútočné zviera“. Prichádza sa na to, že sviňa bradavičnatá sa živí trávou a je náramne vyberavým jedákom! Pasie sa takmer výlučne na krátkej tráve a obeduje iba jemné končeky stebiel; vyhýba sa burine, vysokej tráve či iným rastlinám. Okrem toho je ochotná prehľadať aj tie najodpudivejšie miesta, aby si našla obed. A keď pchá svoj rypák cez pichľavý krovinatý porast v snahe nájsť chutnú novú trávu, ktorá azda rastie pod ním, kly jej slúžia ako ochrana rypáka.

Počas najhorúcejších častí dňa možno nájsť svine bradavičnaté často „doma“, v opustenom brlohu hrabáča, ktorý si zväčšili svojimi klami. A ak práve neodpočívajú, azda ich uvidíte, ako sa vyvaľujú pri neďalekom vodnom zdroji a pijú z neho. Keď je čas na jedlo, môžete ich vidieť poklusávať po trávnatých pláňach. (Nedajú sa do rýchleho cvalu, pokým k tomu nie sú prinútené.) Všetky — od dospelých po celkom malé — sa pohybujú dôstojne, s chvostami podobnými drôtu, nehybne vzpriamenými.

Svine bradavičnaté nie sú najpôvabnejšími členmi prasacej rodiny. Majú však veľmi vhodné meno; je odvodené od nápadných „bradavíc“ na pretiahnutých hlavách. V skutočnosti to nie sú pravé bradavice, ale výrastky zhrubnutej kože, a môžu byť veľmi užitočné. Môžu chrániť oči svine, keď ryje a pasie sa. Môžu byť užitočné aj pre samcov, keď zápasia, slúžiac im ako štíty proti ostrým klom protivníka.

Za týmto komickým výzorom sa skrýva neľútostný bojovník. Samice svíň bradavičnatých prejavujú veľkú starostlivosť o svoje mláďatá a chránia ich. Ďalší členovia stáda budú takisto chrániť mladé, aj keby to znamenalo, že sa sami vystavia nebezpečenstvu. Ak sa napríklad gepard pokúša uloviť malú svinku, niektorá dospelá sviňa útočníka napadne. Obvykle už iba pohľad na túto rútiacu sa hŕbu zúrivosti a na ostré kly donúti geparda utiecť. Zatiaľ budú mláďatá poskakovať okolo matky a budú sa snažiť zostať v bezpečí pod jej bruchom. Pravdaže, ak je hrozba vážnejšia, napríklad ak je to lev alebo leopard, dajú sa svine bradavičnaté múdro na ústup, s chvostami stále vysoko zdvihnutými. Dospelé svine však utvoria zadný voj, a tak umožnia mladým, aby sa dostali do bezpečia ako prvé.

Jednako Dr. Darryl Mason v časopise Custos uvádza: „Dospelé svine bradavičnaté môžu byť pre gepardy, leopardy a hyeny protivníkmi naháňajúcimi strach.“ Jednu sviňu bradavičnatú videli brániť jedno z jej mláďat pred veľkým leopardom. Samica odvážne napadla leoparda a hnala ho asi 30 metrov, kým rýchlo neunikol na strom. Inokedy zas bolo možné vidieť, ako dve svine bradavičnaté odolávajú svorke 16 divých psov.

Aké úchvatné je pozorovať šantenie tohto komika afrického buša, komika, ktorý vie nahnať hrôzu!