Dnes už vieme, že niektoré zvieratá majú vyslovene „nadprirodzené“ schopnosti. Napriek tomu, že nie všetko bolo doposiaľ vedecky vysvetlené, početné štúdie dokázali, že tieto zaujímavosti zo sveta zvierat sú skutočne pravdivé. O niektorých ste už možno počuli, no všetky vás určite prekvapia.
Pes dokáže vycítiť, že jeho majiteľ trpí rakovinou
Psy dokážu pri svojich majiteľoch vycítiť množstvo emócií – radosť, obavy, strach, úzkosť, ale aj chorobu. Zistilo sa, že ľudia trpiaci nádorovým ochorením vylučujú špeciálnu vôňu, ktorú dokáže pes rozoznať. Pri jednej štúdii bola miera presnosti detekcie až neuveriteľných 98%. Išlo pritom o pacientov s rakovinou hrubého čreva. Nie nadarmo sa preto hovorí, že ak na svojom psovi pozorujete jeho zmenu správania voči vám (je napríklad nepokojný, nespúšťa vás z dohľadu, či neustále chce byť pri vás), mali by ste preventívne navštíviť svojho lekára.
Zvieratá dokážu predpovedať zemetrasenie
Neoficiálne dôkazy toho, že zvieratá dokážu predpovedať blížiace sa zemetrasenie, sú známe ešte z obdobia starovekého Grécka. Dnes už vieme, že zvieratá touto schopnosťou skutočne disponujú, no pre vedcov je vysvetlenie toto javu stále jednou veľkou záhadou. Domnievajú sa však, že dôvodom je schopnosť zvierať detekovať malé otrasy, ktoré zemetraseniu predchádzajú. Ďalšími dôvodmi môže byť skoršie pocítenie istých zmien v atmosfére a taktiež zmenená oxidácia vzduchu, na čo sú zvieratá citlivé.
Slony nikdy nezabúdajú
Slon je zo všetkých suchozemských cicavcov zvieraťom, ktoré má najväčší mozog a pravdou je, že ho dokáže aj skvele využiť. Štúdie preukázali, že slony si podobu svojich druhov pamätajú po celé desaťročia. Ak teda aj po desiatkach rokov stretnú slona, s ktorým v minulosti prežili nejaký čas, okamžite ho spoznajú. Po celý život si taktiež pamätajú situácie, kedy sa ocitli v ohrození a ak sa daná situácia zopakuje, slon sa okamžite uťahuje do ochrannej alebo obrannej pozície (na základe vyhodnotenia situácie).
Krokodíl pri jedení svojej koristi plače
Určite ste sa vo svojom živote už mnohokrát stretli so spojením: „Roní krokodílie slzy“. Túto frázu bežne používame na označenie situácie, kedy človek síce plače, no jeho plač považujeme len za falošnú pretvárku. Viete však, ako toto slovné spojenie vzniklo? Skutočne je založené na realite, pretože krokodíl pri jedení svojej koristi naozaj plače. Skúmaním sa zistilo, že je to pravdepodobne spôsobené žuvacími svalmi, ktoré pri žuvaní vytláčajú vlhkosť do slzných žliaz.
Koala má takmer identické odtlačky prstov ako človek
Je známe, že ľudské odtlačky prsta sú unikátnym a jedinečným identifikátorom každého človeka. To je síce pravda, no pravdou je aj to, že „ľudské“ odtlačky prstov majú aj koaly. Pre vedcov je to jedna veľká neznáma, ktorú sa snažia rozlúštiť už desiatky rokov. Ide totiž o jediný druh zvieraťa s touto jedinečnou vlastnosťou.