Správne kŕmenie psov si vyžaduje vedieť vybrať správne druhy granúl. Žrádlo pre psa sa vyberá podľa niekoľkých faktorov. Najdôležitejšími je vek psa a jeho rasa, resp. veľkosť a hmotnosť. Pokiaľ ide o veľkosť, rozlišujeme malé psy (do 10 kg), stredné psy (11 až 25 kg) a veľké psy (viac než 25 kg).

Šteniatka

Šteňa si vyžaduje špeciálne krmivo pre psov, ktorá mu zabezpečí šťastný štart do sveta. Veľa granúl je označených pod názvom „junior“ alebo puppy. Kvalitné granule sú potrebné najmä v období rastu. Mali by obsahovať potrebné látky, ktoré sú zabezpečené v kvalitných granulách. Obzvlášť veľké plemená je ideálne kŕmiť granulami pre šteniatka do veku 15 až 18 mesiacov.

Dospelé psy

Na trhu nájdete širokú škálu výrobkov pre zdravých dospelých psov. Granule pre dospelých psov sú označené pod názvom „adult“. Majú množstvo príchutí, ako je kuracie mäso pre psa alebo jahňacia s ryžou. Pre psov malých plemien sa do siedmeho roku života odporúčajú granule so označeným „mini“.

Pre veľké plemeno psa sú zas vhodné granule s označením „large breed“. Granule pre veľkých psov sú určené do piateho roku života, po čom sa prechádza na granule pre starších psov.

Pracovné a aktívnejšie psy si vyžadujú granule alebo barf, ktoré majú vyššiu energetickú hodnotu. Takéto granule je možné podávať psom aj počas dospelosti počas celého jeho aktívneho života.

Staršie psy

Pre staršieho psa sú vhodnejšie granule, ktoré sú označené pod názvom „senior“, „mature“ a „mature adult“.  Starší pes už nemá takú aktivitu, nakoľko sa mu spomaľuje metabolizmus a väčšinu dňa prespí. Granule pre starších psov obsahujú menej bielkovín, čím predchádzajú obezite. Sú taktiež obohatené o látky, ktoré prispievajú k dobrej kondícii psa a celkovému zdraviu.

Pre staršieho psa je taktiež lepšie rovnomerne rozložiť dennú dávku granúl na viac menších dávok, čím sa zlepší ich trávenie. Rovnako ako pre šteniatka a dospelé psy, aj tu sa dajú nájsť granule pre malé i veľké psy.

Obézne psy

Obézne psy potrebujú granule, ktoré majú označenie „light“. Majú menej tuku a nižšiu energetickú hodnotu ako granule pre aktívnejšie psy. To im pomáha znížiť alebo udržiavať hmotnosť.