Vidieť niektorú zo škandinávskych krajín je ako pozrieť sa do krásnej rozprávky. Už pri vstupe do severských krajín to vyzerá akoby sa premávka spomalila. Vodiči jazdia menej agresívne a celkovo sú ľudia pokojnejší a prívetivejší.

Pokiaľ radi spoznávate históriu, tak v tej Švédskej sa môžete dokonca prejsť, a to v najstaršom skanzene na svete , ktorý sa nachádza na ostrove Djurgarden.  Nájdete ho len kúsok od centra Štokholmu. Autobus číslo 44 a električka číslo 7 majú zastávku priamo pred vchodom. Najkrajšou cestou sa do skanzenu dostanete trajektom zo Slussenu. Ak si chcete pobyt skutočne vychutnať, je dobré si na prehliadku rezervovať aspoň jeden celý deň. Bude to deň, v ktorom budete mať pocit, že ste vstúpili do histórie a odnesiete si okrem hlbokého dojmu i mnohé nové poznatky.

Skanzen je najstarším prírodným múzeom vo svete. Bol založený v roku 1891 Arturom Hazeliusom. Snom tohto pána bolo oživiť tradičnú vidiecku kultúru práve pomocou zoskupenia zariadených domov a gazdovstiev, okopaných záhradiek a polí a dokonca domácich a aj divokých zvierat. Ak vás láka cestovanie v čase, práve tu v skanzene máte na to príležitosť. Môžete sa tu prejsť piatimi storočiami švédskej histórie.

Viac ako 150 domčekov a iných budov z celého Švédska bolo rozobraných a znova poskladaných na území Skanzenu, ktorý má rozlohu 300000 m². Jedinou ne-švédskou a zároveň najstaršou budovou je sklad Vastveit, ktorý pochádza zo 14-teho storočia z Nórska.

Ľudia oblečení v dobových kostýmoch a historické budovy vás zavedú priamou cestou do minulosti. Nielenže „obyvatelia“ vyzerajú ako vystrihnutý z dobrých starých filmov, ale správajú sa tak autenticky, že máte pocit, že nejakým zázrakom prežili a priniesli posolstvo o živote kedysi. Jednotlivé osobnosti sú do detailov premyslené, používajú akcent, fajčia fajky a zanietene rozprávajú úžasné historky o histórii obydlí a starom spôsobe života.

Deti isto zaujme stará Švédska škola, kde nájdete lavice, v ktorých sa žiaci učili pod dohľadom pána učiteľa, ktorého tam nájdete samozrejme tiež. Škola, tak ako iné budovy, vyzerá tak naozajstne, že si máte chuť sadnúť a nechať sa vzdelávať. Čo je neuveriteľné, návštevníkom je dovolené sadnúť si do lavíc a otvoriť si staré švédske učebnice.

Okrem školy tu nájdete kostol, gazdovstvá, ale i dielne a panské sídlo. V panskej kuchyni môžete dokonca vidieť spôsoby výroby jedál pre pánov, a to naživo!

Ak sa vyberiete do skanzenu v lete, počas večerných predstavení môžete vidieť tradičné folklórne tance a zábavu.

Návštevníci sa tu stretnú s miniatúrnym historickým Švédskom. Nájdete ho nielen v budovách ale aj v ich zariadeniach a okolí. Všetko funguje presne tak ako pred storočiami. Hlavným cieľom skanzenu je ukázať rozdielne sociálne podmienky, v ktorých žili ľudia vo Švédsku medzi 16.storočím a prvou polovicou 20.storočia. Najviac budov pochádza z 18., 19. a skorého 20.storočia.

Skanzen je lákavý i pre svoju nádhernú Zoo. Jej objavovanie poteší nielen malých, ale i veľkí návštevníci budú očarení. Nájdete tu domáce a tiež divoko žijúce severské zvieratá, ako sú napríklad medvede, vlci, rysy alebo losy. Celkovo tu nájdete 75 škandinávskych druhov a plemien- je to viac ako kdekoľvek inde. Z domácich zvierat môžete vidieť stáda kráv, prasiat, koní, oviec, kôz alebo aj husi, sliepky a kačky.  Počas leta, je možné absolvovať cestu so sprievodcom, ktorá vás obohatí o mnohé zaujímavosti zo sveta severanov.

Detská Zoo ponúka možnosť zoznámiť sa s rôznymi zaujímavými zvieratami. Môžete si pohladiť kozičky, mačky, kuriatka a iné malé zvieratká.

Akvárium v Skanzene, spolu so svetom opíc, združuje okolo 200 exotických druhov. Nájdete tu nielen ryby, ale aj koraly, krokodíly, korytnačky a tiež drobné juhoamerické opice Golden Lion Tamarin, paviány, pavúky, netopiere alebo papagáje. Za extra príplatok si môžete pohladiť lemurov alebo niektoré zvieratká v detskom dažďovom pralese.

Pokiaľ vás počas celodennej prechádzky zastihne hlad, v jednej z piatich reštaurácii v Skanzene si isto vyberiete jedlo, ktorá vám bude chutiť. Zažijete pohostenie tradičnými švédskymi pokrmami, ako sú napríklad mäsové gule (meat bowls) a pritom budete obdivovať dych berúci výhľad na Štokholm.

V obchode, ktorý patrí k múzeu, si môžete ako suvenír kúpiť tradičné ručne vyrobené výrobky alebo zaujímavé Švédske dizajnérske diela.