Keď sedíte u seba doma, nech už je to kdekoľvek, a pri pozeraní svojho obľúbeného futbalového tímu v televízii sa zamyslíte nad tým, že by bolo krásne, keby ste jedného dňa mohli sedieť na štadióne priamo v centre diania, môže sa vám to zdať na míle vzdialené. Môže to pôsobiť ako iný svet, kam sa dostať je nesmierne náročné. Avšak, opak je však pravdou. Ísť na futbal do zahraničia v skutočnosti nikdy predtým nebolo jednoduché.

Ako teda postupovať, keď chcem ísť za futbalom? Najlepšie, bude, keď si to celé ukážeme na príklade. Predstavte si, že ste zo Slovenska a fandíte anglickému klubu Chelsea, ktorý sídli v Londýne. Máte veľmi radi Premier League, baví vás aj Liga majstrov či FA Cup a už dlhšie zvažujete, že by ste išli do Veľkej Británie. Neviete však ako. Úplne prvá kľúčová vec, ktorú musíte urobiť je, vybrať si zápas, respektíve dátum, počas ktorého by ste sa chceli v Anglicku nachádzať. Ideálne je pozerať zápasy, ktoré sú na programe približne dva mesiace od momentu, kedy sa rozhodnete, že idete cestovať. Je to totiž ideálna doba na to, aby ste išli všetko vybaviť a zároveň, aby už boli v predaji letenky, lístky a podobné záležitosti, ktoré budú pre vás potrebné.

Máte dátum a ideálne aj zápas, ktorý chcete vidieť. Čo ďalej? Potrebujete letenky. Do Londýna sa ako slovenský fanúšik dostanete buď z Bratislavy, odkiaľ sa lieta na londýnske letisko Stansted, prípadne z Viedne, Budapešti alebo Ostravy, čo sú mestá z Rakúska, Budapešte a Česka, ktoré nie sú od Slovenska ďaleko, pričom záleží, z ktorej časti Slovenskej republiky ste. Ešte do hry prichádza aj poľský Krakow, odkiaľ doletíte na londýnske letisko Gatwick. Žijeme v dobe, kedy sa letenky s časovým predstihom dajú zohnať za pár desiatok eur, pričom niekedy vás jedna cesta vyjde napr. 8 eur. Vďačiť za to môžeme nízkorozpočtovým leteckým spoločnostiam ako Ryanair, Lauda Air, Wizz Air či Easy Jet. Jednoducho, ponuka je veľká a dopyt tiež, čo ceny tlačí nadol.

Máte vybratý zápas a máte kúpené letenky. Prichádza čas na voľbu ubytovania. Ideálne je použiť služby, ktoré poskytujú ubytovanie po celom svete, ako portály Booking, Hotels či Airbnb. Opäť platí to, čo pri letenkách, ponuka je obrovská, pričom ceny idú smerom nadol a jasné, treba si uvedomiť, že je to Londýn, ale na pár dní nájdete ubytovanie, ktoré bude v priateľnej cene a nezruinuje vás. Na Chelsea prúdi každý týždeň nielen veľké množstvo domácich fanúšikov, ale práve aj turistov, ktorí chcú tento klub, čo patrí v službách, ktoré robia ponuky pre futbal, medzi favoritov na triumf v Premier League, Champions League či v FA Cupe. V Premier League sa kurzy na Chelsea pohybujú na úrovni 1,5-2,0, pretože The Blues sú väčšinou jasným favoritom. Platí to najmä proti tímom ako Aston Villa, Leicester City, Tottenham Hotspur či Everton.

Dátum máte, letenky máte, ubytovanie máte. Prichádza čas na vstupenky. Ani to nie je taký strašiak, ako by sa mohlo zdať. Ak sa nebojíte riskovsať, je reálne lístky zohnať pár desiatok minút pred zápasom od predajcov pred štadiónom. Ak chcete väčšiu istotu, ideálne je kontaktovať jednu zo športových cestoviek na Slovensku ako napr. Futbal Tour alebo Futbalový sen, ktoré majú kúpené členstvá v kluboch, a teda sa k lístkom dostanú jednoducho. Niekedy je situácia ešte ideálnejšia, zapnete stránku, nájdete lístky a kúpite si ich. Ale treba mať šťastie a dajte si pozor na podvodníkov. Vidíte, to by sme mali, čo sa týka dopravy priamo v Londýne či napríklad stravy, s tým problém rozhodne nebude, pretože všetko je robené veľmi jednoduchým spôsobom. Posledné, čo musíte urobiť je si zápas poriadne užiť. Bude to totiž zážitok na celý život.