V lete si treba užiť naplno všetky radovánky, ktoré sa nám ponúkajú. Pre veľa ľudí sa leto nesie v duchu dovolenky, výletov a práve aj splavovania riek. Tento rok je to navyše ešte o to príjemnejšie, že splavovanie domácich či susedných českých riek je na rozdiel od mnohých zahraničných aktivít bez akýchkoľvek obmedzení. Kam však vyraziť za kvalitnou vodou a pekným prostredím? Dnes si povieme niečo o obľúbených lokalitách v Česku, ktoré stojí za to spoznať.

Tento rok vám určite odpadnú minimálne také problémy, ako je kontrola priechodnosti riek. Na rozdiel od iných rokov, kedy je v letných mesiacoch v Českej republike nedostatok vody, je tohtoročná úroveň riek naopak, mnohokrát takmer až na povodňovej úrovni. Určite tak získavate hneď od štartu oveľa väčší počet možností, kam sa vybrať, vziať nafukovacie člny a partiu správnych ľudí. My vám odporučíme západné Čechy.

Majestátny hrad Loket a jeho okolie

Rieka Ohře preteká celými západnými Čechami a potom sa v Litoměřiciach vlieva do Labe. Práve v západných Čechách, kde je jej najzaujímavejšia časť, je možnosť výborného splavovania vody. Rieka je tu pomerne pokojná, má široký prietok a je tu minimum hatí, ktoré je potrebné schádzať. Takže je úplne dokonalá aj pre začiatočníkov, ktorí idú na vodu po prvýkrát.

Vezmite člny a vyrazte na vodu k susedom do Čiech!Hlavné sú ale zastávky, ktorých ponúka rieka Ohře neuveriteľné množstvo. Tou najobľúbenejšou časťou rieky je pasáž medzi mestami Sokolov a krajským mestom Karlovy Vary. Po trase totiž nájdete dve významné lokality, kam sa vybrať.

Milovníkov histórie alebo rozprávok bude určite zaujímať, ako budete na rieke Ohře prechádzať krásnym mestom Loket. Nachádza sa v zákrute rieky a mesto zdedilo názov z typického tvaru v podobe ohnutej paže. Historické centrum mesta, ktorému dominuje hrad, sa pritom bude týčiť vysoko nad vami. Hrad získal mnoho cien, vrátane niekoľkých výhier v kategórii najkrajšieho hradu v Českej republike. Mesto vrátane historického centra, i hrad ako taký, stoja určite za zastávku a prehliadku.

Unikátny skalný útvar “Svatošské skaly”

Pokračujúci tok rieky Ohře sa začne postupne zavŕtavať do tiesňavy medzi výšinami. Z vody je na zalesnené kopce s občasnými skalami nádherný výhľad a počas horúceho leta je tu dokonalé príjemné prostredie. Približne sedem kilometrov po prejazde mestom Loket, vás čaká najkrajší skalný útvar na západe a určite aj jeden z najkrajších v celej republike.

Svatošské skaly svoj názov získali vďaka miestnej povere, kedy tadiaľ išiel svadobný sprievod, ktorý sa premenil na skalu. Priamo pri skalách budete míňať hojdaciu lávku pre bicykle aj peších turistov a hneď za ňou je zastávka naproti skalám. Tu máte možnosť nielen si oddýchnuť, ale tiež sa výborne občerstviť v miestnej krčme. Miesto je veľmi frekventované, pretože je obľúbené nielen u vodákov, ale mieria sem denne aj stovky turistov a cyklistov.

Široký výber nafukovacích člnov a lodných motorov nájdete na www.hawaj.sk.