Cestovanie do vysnívanej destinácie vlastným autom je komfortným spôsobom premiestňovania. Čo však robiť, keď máte veľkú rodinu a malý batožinový priestor? Nechať časť vecí doma a uskromniť sa? To by vám manželka a ani deti neodpustili. Možno je ten správny čas, aby ste si zaobstarali strešný box.

Dôležitý je rozmer

Pri kúpe strešného boxu si dávajte pozor na jeho rozmery. Nielen preto, aby ste vedeli do boxu uložiť prevážaný náklad, ale aj kvôli vzájomnej zlučiteľnosti s veľkosťou vášho auta. Strešný box si vyberajte podľa dĺžky, výšky, šírky a objemu. Jeho dĺžka a ani šírka by nemala presahovať veľkosť strechy vášho vozidla kvôli obmedzenému výhľadu alebo sťaženému otváraniu kufra. Samozrejme, že celková nosnosť boxu nesmie nadmerne zaťažiť automobil. V opačnom prípade hrozí poškodenie strechy a zhoršenie jazdných vlastností.

Výber materiálu

Strešné boxy sa vyrábajú nielen v rôznych dizajnoch, ale aj z rôznych materiálov. Typ zvoleného materiálu má vplyv na kvalitu boxu a bezpečnosť prevážaného nákladu. Najlacnejšie strešné boxy sú vyrábané z polystyrénu alebo polyetylénu. Tieto boxy sa síce ľahšie montujú vďaka ich nízkej hmotnosti, ale veľmi ľahko sa prederú. Odporúčame vám priplatiť si a kúpiť box vyrobený z ABS plastu, ktorý odolá slnečnému žiareniu i nízkym teplotám. V takomto boxe sa nemusíte báť prevážať ani cyklovozíky pre vaše deti alebo krehkejší náklad.

Montáž je hračkou

Strešné boxy sa pripevňujú na strešné nosiče. Strešné nosiče vám dobre poslúžia aj v prípade, že sa venujete cyklistike a chcete prevážať bicykle. Pomocou strešných nosičov totiž môžete na strechu pripevniť nosič na bicykle. Nezabudnite sa u predajcu boxov informovať o kompatibilite boxu s nosičmi na vašom vozidle. Autoboxy sa upevňujú na nosiče tromi spôsobmi podľa typu boxu. Ide o upevnenie pomocou systému rýchloupínania, pomocou U – profilov alebo T – drážok. Všetky tri varianty zvládnu aj menej technické typy, ale najjednoduchšie je pripevňovanie rýchloupínaním. Po montáži si skontrolujte umiestnenie boxu presne v strede strechy. Box nesmie byť v šikmej polohe kvôli hrozbe uvoľnenia. Vhodne zvolený strešný box vám dobre poslúži nielen počas cestovania do vzdialených krajín, ale aj pri sťahovaní alebo nákupoch.