Šoférovanie v zime nemá v láske veľa šoférov. Dokonca ani skúsení vodiči, ktorí najazdili tisícky kilometrov. Veď kto obľubuje ranné sedenie v studenom aute, zamrznuté sklá či automobil zapadnutý v snehovom záveji? Napriek týmto nepríjemnostiam môže byť jazda v zime pohodová. Stačí, aby ste si zaobstarali zopár malých pomôcok.

Pre lepší pocit z jazdy

Už len pri myšlienke na studený zadok v zamrznutom aute sa vám robia zimomriavky? Kúpte si vyhrievané autopoťahy. Táto maličkosť úplne zmení vašu nechuť sadnúť si do auta na príjemné pocity. Zadok v teple je základom spokojného šoféra i spolujazdcov. Vyhrievané poťahy už dávno nie sú drahou záležitosťou. Cena najlacnejších je okolo 10 €. Poťahy sa zapájajú do autozapaľovača a ich teplota sa dá jednoducho regulovať. Podobnú službu vám spraví aj vyhrievaný volant, ktorý je spasením pre skrehnuté ruky. Teplý volant zvyšuje vašu bezpečnosť jazdy podobne ako kvalitné zimné pneumatiky. Práve pneumatiky sú vonkajšou časťou vozidla, ktorá vás spája s vozovku, a preto by ste na nich nemali šetriť. Najlacnejšie pneumatiky nepatria na zasnežené cesty.

Pre rýchlejší rozjazd a bezpečnosť

Pred tým, ako prejdete prvé kilometre je potrebné automobil uviesť do prevádzkového stavu. V zime je táto činnosť zdĺhavá a aj veľmi nepríjemná. Rozmrazovanie okien, odhŕňanie snehu a zahrievanie motora vás oberá o cenné minúty. Tento čas môžete skrátiť pomocou spreju na odmrazovanie skiel alebo večer umiestnite na sklo kryt proti námraze. Čistenie vozidla od ľadu bude príjemnejšie so škrabkou s väčšou plochou a ochrannou rukavicou. Aby ste nemuseli okolo auta poskakovať, kúpte si metličku s posuvnou rukoväťou. Nezabúdajte ani na pneumatiky, ktoré by ste mali pravidelne ošetrovať špeciálnymi prípravkami. Test na zimné pneumatiky jednoznačne dokázal, že kvalitné a dobre ošetrené pneumatiky vám zabezpečia lepšiu priľnavosť na vozovku a nižšie riziko šmyku. Myslite aj na akumulátor, ktorý sa vo veľkých mrazoch rýchle vybíja. Vozte v kufre auta štartovacie káble. Ak často jazdíte do hôr, pribaľte ku káblom snehové reťaze, vyslobodzovacie pásy a ťažné lano. Všetky tieto maličkosti vám na zimných cestách pomôžu a vy sa vďaka nim budete cítiť bezpečnejšie či komfortnejšie.