Práca v záhrade je relaxom, ale aj riadnou drinou. Niektoré záhrady sa podobajú skôr na farmy. Zároveň mnohí záhradkári vlastnia aj veľké polia, ktoré sa veľmi ťažko udržujú len prostredníctvom manuálnej práce. Ak ste záhradkár, ktorý si nevie sám so starostlivosťou o farmu poradiť, odporúčame vám kúpu úžitkovej štvorkolky.

Ako vyzerá úžitková štvorkolka

Možno si pri slove štvorkolka predstavíte stroj, ktorý využívajú mladšie ročníky na divokú jazdu v lese. Máte čiastočne pravdu. Na driftovanie a skoky v ťažkom teréne sa využívajú športové štvorkolky Can-Am. Okrem nich existujú štvorkolky úžitkové, ktoré slúžia ako neoceniteľní pomocníci v lesoch, záhradách, parkoch alebo na poliach. Úžitkové štvorkolky majú pohon na všetkých štyroch kolesách, sú robustné, vysoké a disponujú po stranách chrániče proti znečisteniu jazdca. Tieto vlastnosti im umožňujú zdolávať každý terén a pomáhať pri prevoze nákladu alebo dokonca pri oraní. Štvorkolky dokážu prejsť cez brod a prekonať aj strmý kopec. Prácu za vás urobia taktiež počas zimy po namontovaní snežných pásov. K úžitkovým štvorkolkám sa dajú pripevniť rôzne pracovné nástroje, ktoré premenia štvorkolku na všestranný stroj. Môžeme povedať, že toto vozidlo plne nahradí traktor. Na rozdiel od traktoru ho však môžete využiť taktiež na zábavu alebo výlety do prírody.

Ako sa stáva zo štvorkolky multifunkčný stroj

Výhodou úžitkových štvorkoliek je to, že majú v prednej i zadnej časti umiestnené nosiče nákladov. Niektoré štvorkolky disponujú už v základnej výbave navijakom alebo ťažným zariadením. Zároveň nie je problém k štvorkolke pripojiť napríklad snehovú frézu, sekačku na trávu alebo radlicu. Ak potrebujete predovšetkým prevážať ťažký náklad, kúpte si nákladnú štvorkolku, ktorá je opatrená ťažnou korbou a krytou kabínou. Na prevoz ľahšieho nákladu vám bude stačiť úžitková štvorkolka s prívesným vozíkom alebo prepravným boxom. Nezabudnite, že na šoférovanie štvorkolky potrebujete vodičský preukaz typu B. So štvorkolkou sa môžete vybrať aj na diaľnicu. Musí však dosahovať minimálnu rýchlosť 80 km/h a prejsť technickou kontrolou. Pri jazde na štvorkolke je povinnosťou nosiť ochrannú prilbu a vhodné sú aj špeciálne okuliare. Niektoré úžitkové štvorkolky sú vybavené pásmi a bezpečnostným rámom. V tomto prípade nemusíte pri jazde na nich nosiť ochrannú prilbu.