Niektoré detské sny sa realizovať nedajú, veď takou princeznou alebo drakom sa asi nestanete. Existujú však detské sny, na ktoré ste možno už zabudli, ale ich pretavenie do skutočnosti nie je tak zložité, ako by sa na prvý  pohľad zdalo. Veľa chlapcov sa v útlom detstve túži stať kapitánom lode. Atraktívne je nielen ovládanie lode, ale aj akýsi imidž, ktorý z kapitánskeho postu vyplýva. Stať sa kapitánom nie je ťažké a my vám v skratke poradíme ako postupovať.

Pozor na to, kde budete loď kormidlovať

Strávili ste dovolenku na jachte alebo sa vám páčia lode na predaj? V tomto prípade máte možnosť na jachte dovolenku nielen stráviť, ale jachtu tiež riadiť. Možno ste si kormidlovanie počas dovolenky vyskúšali a usúdili ste, že jej ovládanie zvládnete. Kormidlovanie je však jedna vec a povolenie druhá. Na riadenie malých plavidiel po vnútrozemských tokoch u nás i v zahraničí vám bude stačiť kurz vodca malého plavidla. Na kormidlovanie jachty alebo silnejšieho motorového člna na mori budete musieť absolvovať kapitánsky kurz resp. kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla. Bez preukazu vám kormidlovanie neodporúčame. Nielenže riskujete životy posádky, ale si tiež koledujete o pokutu počas kontroly.

Kde sa dá kapitánsky kurz absolvovať

Nemusíte sa obávať, že kvôli kapitánskemu kurzu musíte odísť do zahraničia a plaviť sa týždne po mori. Preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla môžete získať aj na Slovensku. Stačí sa preklikať na internete a nájdete desiatky firiem, ktoré kurzy organizujú. Opäť upozorňujeme, že niektoré z firiem vás vyškolia len na plavbu po vnútrozemských vodách. Teoretická časť kurzu trvá 3 až 4 dni. Prakticky ihneď po kurze môžete loď kormidlovať, ale len za predpokladu, že dokážete vydokladovať prax riadenia lode v dĺžke trasy 200 námorných míľ. Niekto sa snaží túto povinnosť obísť, ale my vám radíme, aby ste si prax spravili. Na mori sa môže stať nepreberné množstvo nepredvídateľných situácií. Prax je možné získať na našich slovenských tokoch alebo počas dovolenky na jachte v zahraničí. Na záver ešte jedno upozornenie. Nehľadajte ihneď obrovské jachty na predaj. Kapitánsky kurz skupiny C vám umožní kormidlovať lode do dĺžky 24 m a do vzdialenosti 12 námorných míľ od brehu. Pre neobmedzené riadenie musíte absolvovať kurz skupiny A.