ČLOVEK devätnásteho storočia si chcel podmaniť prírodu. Švajčiarske Alpy boli hlavným kandidátom. Ich štíty z rozoklaného ľadu a kameňa, vzbudzujúce hrôzu, držali človeka po stáročia v úctivej vzdialenosti — ale nemalo to tak zostať. Začiatkom osemnásteho storočia zvládli horolezci výstup na 4 158-metrový štít Jungfrau. Hoci nie je najvyšší, v Alpách patrí určite medzi najveľkolepejšie.
V neskorších rokoch 18. storočia začalo niekoľko podnikavých mužov uvažovať o tom, ako by tento štít mohol byť sprístupnený viacerým, nielen hŕstke trúfalých horolezcov. Čoskoro sa zrodila myšlienka vybudovať na štít železnicu.
Odvážny projekt
Vybudovať železnicu v takej výške bolo náročnou úlohou, najmä s takou obmedzenou technikou, aká bola vtedy k dispozícii. Švajčiarska vláda posúdila niekoľko návrhov, ako by sa to mohlo uskutočniť, a rozhodla sa pre plány zürišského priemyselníka Adolphe Guyer-Zellera. Ten musel najskôr zorganizovať vedeckú expedíciu do vysokých Álp, aby dokázal, že robotníci a turisti môžu v týchto výškach prežiť.
Jeho plány predpokladali využitie železnice Wengernalp, ktorá už spájala alpské doliny Lauterbrunnen a Grindelwald pod štítom Jungfrau. Kvôli predĺženiu trate hore na štít Guyer-Zeller navrhol vybudovať sedem kilometrov dlhý tunel vedúci vnútrom štítov Eiger a Mönch, dvoch známych susedov štítu Jungfrau. Takto by bola trať zabezpečená pred drsným počasím vonku.
Práce sa začali v júli 1896. Dokončenie prvého úseku vo voľnej prírode z Kleine Scheidegg do stanice Eigergletscher v dĺžke iba dvoch kilometrov trvalo dva roky. Nasledujúcou úlohou bolo začať razenie cez Eiger. Keď sa približovala zima 1898/1899, niekoľko stoviek pracovníkov na tuneli sa pripravovalo na to, že ich množstvo snehu úplne odreže od vonkajšieho sveta.
Ubytovne pre pracovníkov a sklady zásob utvorili hotovú osadu. Museli byť uskladnené tisícky kilogramov potravín, stavebného materiálu a paliva. Zásoby museli vystačiť do neskorej jari, keď mohla železnica Wengernalp opäť premávať.
Robotníci razili nepretržite v troch osemhodinových zmenách. Ale presekávanie sa cez skalu si vyžiadalo aj obete. Pri strašnom nešťastí zahynulo šesť robotníkov. No 7. marca 1899 sa raziči predsa dostali na druhú stranu tunela, k stanici Eigerwand. Z okien stanice mohli vidieť Kleine Scheidegg, teraz 4,3 kilometra za sebou, a ďaleko dole Thunské jazero.
Neočakávané prekážky
Dňa 3. apríla 1899 postup prác na projekte spomalila náhla smrť Adolpha Guyer-Zellera. Ale ďalšia etapa po stanicu Eismeer vo výške 3 160 metrov bola pod vedením jeho synov dokončená a v júli 1905 bola otvorená.
V nasledujúcich rokoch bolo napredovanie pomalé. Namáhavý život v takom nevľúdnom prostredí robotníkov znervózňoval a odčerpával im sily. Napriek tomu bol 21. februára 1912 cez skalu prerazený posledný otvor, vedúci na Jungfraujoch (čo znamená „panenské sedlo“ a je to sedlo medzi štítmi Mönch a Jungfrau). Aká úžasná panoráma sa otvorila — zasnežené štíty a ľadovce pod klenbou tmavomodrej oblohy, všetko zaliate iskrivým slnečným svetlom!
Najvyššie položená európska železničná stanica, Jungfraujoch, vo výške 3 454 metrov a 9,3 kilometra od začiatku trate bola slávnostne uvedená do prevádzky 1. augusta 1912. Od pôvodnej myšlienky dosiahnuť skutočný vrchol Jungfrau (o 700 metrov vyššie) sa muselo upustiť — najmä z dôvodu nákladov a pre nedostatok priestoru na vrchole pre očakávané zástupy návštevníkov. Dovtedy už projekt prekročil pôvodný rozpočet desať miliónov švajčiarskych frankov o päť miliónov. Namiesto plánovaných 7 rokov trval tento projekt 16 rokov.
Ak navštívite Jungfraujoch
Hodláte navštíviť Jungfraujoch? Z Kleine Scheidegg vás môže jungfrauská železnica za necelú hodinu doviezť na vrchol Európy. Krátke zastávky na staniciach Eigerwand a Eismeer vám umožnia potešiť sa pohľadom z okna. Keď sa dostanete na vrchol, riedky vzduch a tá výška vás možno sprvoti prinútia pohybovať sa asi tak pomaly, ako keby ste navštívili výstavnú halu vedeckovýskumnej stanice alebo keby ste si prezerali sochy v Ľadovom paláci. Výťahom sa dostanete na terasu Sfinga s výhľadom na ľadovec Aletsch. Dokonca si môžete vyskúšať jazdu so psím záprahom!