Krb alebo kachle sú súčasťou mnohých domov a chalúp, bez ktorých by sme si ich fungovanie už ani nevedeli predstaviť. Samozrejme, že existuje aj niekoľko iných možností, ako sa dá dom vykúriť, no praskajúce drevo v kozube je nielen zárukou romantiky, ale aj pokoja a relaxu v každej domácnosti. Toto sú hlavné dôvody, prečo mnohí majitelia domov stále preferujú vykurovanie bez externých dodávateľov a spoliehajú sa počas chladného počasia sami na seba.

Keďže dnešným trendom je stavanie nízkoenergetických domov, mnohí ľudia nie sú si istí, či do takejto stavby krb alebo kachle patria. Doba neustále napreduje a účelom tohto druhu domova je prinášať so sebou nové možnosti, ako čo najviac ušetriť na mesačných nákladoch. Tí, ktorí si nízkoenergetický dom zaobstarajú,  tak menej zaťažia svoj rodinný rozpočet, ako je tomu v prípade murovaných domov. Teplo v takomto dome si môžete urobiť nielen vďaka krbu alebo kachliam, ale aj elektrickému podlahovému kúreniu, plynovému kotlu, tepelným čerpadlám alebo solárnej zostave. Dokonca existujú možnosti, ako viete tieto vykurovacie zariadenia spolu skombinovať tak, aby ste doma mali príjemné teplo a čo najviac ušetrili. Ak však túžite po romantickom teple a ohni v obývačke ako z filmu, krby a kachle sú jedinečnou príležitosťou ako tento stav dosiahnuť.

Typickým pre nízkoenergetické domy je udržiavanie tepla a menšia cirkulácia vzduchu, čím sa vám dom veľmi rýchlo rozohreje. V praxi to teda znamená, že ak si v krbe zakúrite, teplo vám v dome zostane dlhú dobu a rovnomerne sa po objekte rozšíri len veľmi ťažko. Ešte predtým, ako si krb alebo kachle zakúpite treba vedieť, kam ich umiestnite. Odporúčame vybrať miesto v strede domu, odkiaľ sa teplý vzduch rovnomerne rozšíri. Ak by ste ich osadili na jednej strane stavby, na tej druhej by ste mali zbytočne chladno. Myslieť by ste mali aj na to, že kozub a kachle v tomto type domu väčšinou predstavujú alternatívu doplnkových zdrojov tepla a preto by ste tomu mali prispôsobiť aj ich výber. Ak bývate v rozlohovo menšom montovanom dome, krb alebo kachle vám budú takmer úplne zbytočné. Zaobstarať by ste si preto mali menšiu verziu, ktorá je pre takéto bývanie typická. Na vykúrenie vášho domu to bude úplne postačovať a nemusíte sa báť, že vám bude doma teplo ako v pekle. Ak sa neviete romantického tepla za žiadnych okolností vzdať, treba zohľadniť fakt, že každá stavba nízkoenergetického domu má iné kritériá a špecifiká. Neriaďte sa preto len pocitmi a túžbami, ale kúpu vykurovacieho zariadenia si poriadne premyslite a kúpte výrobok, ktorý aj reálne využijete.